Partnerzy portalu

Na Podkarpaciu wykryto pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń

Afrykański pomór świń dotarł do kolejnego województwa. Na Podkarpaciu, w gospodarstwie w Nowym Siole w powiecie lubaczowskim potwierdzono pierwsze ognisko tej choroby w regionie.
  • Jak poinformowała w czwartek (2 sierpnia) rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek, ognisko wirusa potwierdzono w środę po południu.
  • W gospodarstwie, gdzie wystąpił ASF hodowanych było 19 sztuk trzody chlewnej. 
  • Badanie laboratoryjne próbek pobranych od świń z tego gospodarstwa zostało wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. afrykańskiego pomoru świń w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Jak podkreśliła rzeczniczka, służby weterynaryjne wdrożyły w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia ASF u świń. W tym uśmiercenie i utylizację świń oraz działania dezynfekcyjne.

Waksmundzka-Szarek zapowiedziała, że w związku z wystąpieniem choroby zostanie wydane stosowne rozporządzenie powiatowego lekarza weterynarii w Lubaczowie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem ASF oraz sposobu ich oznakowania oraz zakazów i nakazów wydanych na tych obszarach. Rozporządzenie obejmie swoim zasięgiem tereny gmin Cieszanów, Lubaczów i Oleszyce.

- Ponadto w celu umożliwienia szybkiej reakcji służb weterynaryjnych na ewentualne wystąpienie choroby oraz zapobieżenie jej dalszemu rozprzestrzenianiu się, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich instytucji każde podejrzenie wystąpienia choroby u świń - zaznaczyła rzeczniczka.

Czytaj więcej: Nowe ogniska ASF u świń wykryto w gminach: Sawin, Dorohusk, Jabłoń

Należy również zgłaszać każdy przypadek znalezienia padłego dzika.

Waksmundzka-Szarek zaapelowała o przestrzeganie zaleceń przekazywanych przez samorządy oraz służby weterynaryjne w celu uniknięcia szerzenia się choroby i zmniejszenia strat powstałych z tego tytułu.

W czwartek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się specjalnie zwołane posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ogniska ASF na terenie województwa. - Na spotkaniu wydane zostały rekomendacje dla wszystkich służb, inspekcji oraz straży i samorządów bezpośrednio zaangażowanych w zwalczaniu choroby - dodała rzeczniczka.

Czytaj więcej: Jak powstrzymać ASF w Polsce? Nowy minister ma pomysł

Wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto po raz pierwszy w Polsce w 2014 r.

Dotychczas odnotowano 184 ogniska u trzody chlewnej (z czego 80 w tym roku) w pięciu województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim oraz ponad 2 tys. 566 przypadków ASF u dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.

ASF jest niegroźny dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa. Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami na obszarach je otaczających.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!