Partnerzy portalu

Na ratunek domom pomocy społecznej

Starostwo Powiatowe w Chełmie podjęło działania, mające na celu poprawę fatalnej sytuacji finansowej domów pomocy społecznej.
Mimo, że plany restrukturyzacji placówek pokrzyżowała decyzja wojewody, pracownicy, po raz pierwszy od lat dostali znaczącą podwyżkę. Podjęte działania wywołały jeszcze jeden ważny skutek – problemy DPS-ów dostrzegła także Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego w Lublinie, która na swe posiedzenie 1 marca 2012r., zaprosiła starostów powiatów województwa lubelskiego.

Rosnące koszta utrzymania, waloryzacja pracowniczych płac i coraz trudniejsza sytuacja na rynku leków zmusiła starostwo powiatowe w Chełmie do podjęcia natychmiastowych działań naprawczych w domach pomocy społecznej. Najpilniejsze były oczywiście podwyżki płac.

– Pierwszy raz od 10 lat pracownicy otrzymali odczuwalne, bo średnio po 150 -170 zł, podwyżki – mówi starosta Paweł Ciechan. – Wcześniejsze regulacje płac były czysto kosmetyczne. – Jeszcze przed rokiem, powiat chełmski podjął starania zmierzające do połączenia Domów Pomocy Społeczniej w Nowinach, Kaniem i Chojnie w jeden wieloprofilowy DPS. Opracowano szczegółową koncepcję przekształcenia domów wraz z projektami aktów legislacyjnych. Z tą inicjatywą Starostwo Powiatowe wystąpiło do wojewody, lecz odpowiedź była negatywna.

Sprawa w trybie odwoławczym trafiła do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które zwróciło sprawę wojewodzie lubelskiemu do ponownego rozpatrzenia i decyzji.

Niestety, negatywne stanowisko służb wojewody po dziś dzień blokuje restrukturyzację chełmskich placówek. Wobec fatalnej sytuacji budżetowej – roczne utrzymanie DPS-ów kosztuje ponad 9,5 miliona złotych, zaś wydatki rosną z roku na rok, zmiany organizacyjne są bardzo potrzebne, bo przyniosłyby np. oszczędności w administracji bez potrzeby redukcji etatów (m.in. byłoby dwóch dyrektorów mniej), bardziej aktywną politykę budżetową, adaptację pomieszczeń po biurach na pokoje dla podopiecznych i większą swobodę w zamówieniach publicznych.

Starostwo Powiatowe w Chełmie jest w województwie pierwszym samorządem, który systemowo i pragmatycznie podszedł do reform w Domach Pomocy Społecznej. Dzięki tym działaniom, problem dostrzegła Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego w Lublinie, która na 1 marca 2012 zwołała posiedzenie robocze Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Lublinie d/s ochrony zdrowia.

Głównym tematem spotkania, na które zaproszono chełmskiego starostę będzie „Analiza sytuacji finansowej domów pomocy społecznej z terenu Lubelszczyzny w kontekście możliwości przekształcenia części placówek w Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze, łączenia DPS oraz możliwości zwiększenia wynagrodzeń ich pracowników”.

Warto dodać, że w Starostwie Powiatowym w Chemie pracuje od kilku tygodni nad różnymi wariantami poprawy sytuacji w DPS, zespół roboczy powołany przez Zarząd Powiatu w Chełmie, w skład którego wchodzą pracownicy starostwa i przedstawiciele związków zawodowych z DPS. Palącą sprawą nadal pozostają płace pracowników, które dziś wynoszą średnio 2 tys. zł. brutto.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!