Partner portalu

Na Śląsku górą dotychczasowi prezydenci

  • pap
  • 17 listopada 2014 - 15:32
W wyborach w województwie śląskim dobre wyniki uzyskali dotychczasowi prezydenci, niektórzy z nich reelekcję zapewnili sobie już w pierwszej turze - wynika z wciąż nieoficjalnych danych. Tak było m.in. w Chorzowie, Zabrzu, Dąbrowie Górniczej i Gliwicach.

W tym ostatnim mieście kolejną kadencję będzie rządził Zygmunt Frankiewicz, najdłużej urzędujący prezydent w Polsce. Startował pod hasłem "Prezydent na każdy czas".

W niektórych miastach województwa konieczna będzie dogrywka. Druga tura odbędzie się m.in. w Katowicach i Sosnowcu.

Zygmunt Frankiewicz rządzi Gliwicami od 1993 r. i od tego czasu nie znalazł się konkurent, który mógłby mu zagrozić. W tegorocznych wyborach bezpartyjny prezydent uzyskał prawie 56 proc. głosów, pokonując pięcioro pozostałych kandydatów, wśród których był m.in. Jarosław Wieczorek (PiS) i poseł Borys Budka (PO).

Śledź naszą relację z wyborów na żywo

Kolejną kadencję będzie też rządził prezydent Chorzowa Andrzej Kotala z PO, którego poparło prawie 51 proc. wyborców. Drugie miejsce zajął Marek Kopel (komitet "Wspólnie dla Chorzowa"), który próbował wrócić na stanowisko po czteroletniej przerwie. Wcześniej rządził tym miastem od 1991 r. W niedzielnym wyborach oddało na niego głos 27,41 proc. wyborców.

W Zabrzu już w pierwszej turze zwyciężyła dotychczasowa prezydent Małgorzata Mańka-Szulik. Trzecią kadencję wywalczyła dzięki poparciu ponad 63 proc. głosujących (komitet "Skuteczni dla Zabrza"). Przed czterema laty prezydent wygrała z jeszcze większą przewagą - wówczas poparło ją prawie 76 proc. wyborców.

Tychami kolejną kadencję będzie rządził Andrzej Dziuba, który jest prezydentem tego miasta od 14 lat. W pierwszej turze zdobył ponad 64 proc. głosów. Dziuba startował w wyborach z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Prezydenta Andrzeja Dziuby.

Według nieoficjalnych i wciąż niepełnych danych w pierwszej turze rozstrzygnęły się także wybory w Dąbrowie Górniczej, gdzie triumfował dotychczasowy prezydent Zbigniew Podraza (SLD - Lewica Razem), który rządzi tym miastem od 2006 r. Pokonał pięciu kandydatów.

Na kolejną kadencję został też wybrany Mieczysław Kieca (PO), który od 2006 r. rządzi w Wodzisławiu Śląskim. Jego kontrkandydatami byli b. poseł Adam Gawęda (bezpartyjny, startujący z komitetu PiS) oraz Mateusz Kania (Kongres Nowej Prawicy).

W Świętochłowicach w I turze zwyciężył dotychczasowy prezydent Dawid Kostempski (PO), z 52-procentowym poparciem. Będzie to jego druga kadencja. Bez powodzenia startowała w wyborach żona Kostempskiego - Agnieszka, która starała się o fotel prezydenta Mysłowic. Zajęła czwarte miejsce w gronie 9 kandydatów, uzyskując poparcie 8,5 proc. wyborców.

W Mysłowicach konieczna będzie druga tura, w której według nieoficjalnych informacji zmierzą się dotychczasowy prezydent Edward Lasok z komitetu "Mysłowickie Porozumienie Samorządowe" (ponad 46 proc.) oraz Dariusz Wójtowicz z komitetu "Wspólnie dla Mysłowic" (ponad 20 proc.).

Dogrywka będzie także konieczna w Katowicach. W walce o fotel prezydenta po Piotrze Uszoku, który zrezygnował z kandydowania, liczy się popierany przez niego wiceprezydent Marcin Krupa oraz startujący z listy PiS b. prezes NFZ Andrzej Sośnierz.

Druga tura odbędzie się też w Częstochowie. Dotychczasowy prezydent Krzysztof Matyjaszczyk będzie walczył o reelekcję z popieranym przez PiS Arturem Warzochą. Na Matyjaszczyka w I turze zagłosowało 42,16 proc. wyborców, Na Warzochę - 27,9 proc..

Obecny prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult oraz były parlamentarzysta Janusz Okrzesik zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta tego miasta - wynika z nieoficjalnych danych. Krywulta w I turze poparło 47,96 proc. głosujących, Okrzesik uzyskał 23,32 proc. poparcia.

W Sosnowcu w drugiej turze zmierzy się prawdopodobnie dotychczasowy prezydent Kazimierz Górski (SLD) oraz członek zarządu woj. śląskiego Arkadiusz Chęciński (PO
).

Do drugiej tury dojdzie także w Rybniku. Rządzący tym miastem od 16 lat bezpartyjny prezydent Adam Fudali zmierzy się z Piotrem Kuczerą z PO.

Wyjątkowo liczne grono kandydatów - aż 10 - starało się o urząd prezydenta Rudy Śląskiej. Jak wynika z nieoficjalnych informacji do drugiej tury zakwalifikowały się dwie kobiety - dotychczasowa prezydent Grażyna Dziedzic oraz Aleksandra Skowronek z PO

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!