Partnerzy portalu

Na Westerplatte ślubowanie 27 października złoży blisko 500 kadetów klas mundurowych

  • PAP
  • Opublikowano: 19 października 2021 - 15:07
Blisko 500 kadetów klas mundurowych ze szkół Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks z całej Polski złoży ślubowanie na Westerplatte. Uroczystość odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym w obecności przedstawicieli WOT, straży pożarnej, straży granicznej i policji.

Kadeci, którzy złożą ślubowanie na Westerplatte, będą reprezentowali wszystkie 10 liceów ogólnokształcących Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks z Białegostoku, Ciechanowa, Gdańska, Iławy, Kętrzyna, Olsztyna, Płocka, Pułtuska, Radomia i z Wyszkowa. Na ceremonii gościć będzie gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor biura ds. programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej Ministerstwa Obrony Narodowej.

"Blisko 500 uczniów złoży 27 października ślubowanie na Westerplatte. Dla młodych adeptów klas Feniksa to pierwszy krok w kierunku mundurowej kariery" - podkreślił szef zespołu ds. rozwoju Centrum Naukowo-Biznesowe Feniks kom. w st. spocz. Mariusz Gierula, informując PAP o uroczystości. Przekazał, że podczas ceremonii I Liceum Ogólnokształcące Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks w Iławie otrzyma szkolny sztandar.

Gierula przypomniał, że szkoły tej sieci, w których naukę pobiera obecnie 1300 uczniów w różnych regionach Polski, "biorą udział w programach Ministerstwa Obrony Narodowej dla Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych oraz Oddziałów Przygotowania Wojskowego", a zajęcia specjalistyczne prowadzą tam oficerowie Wojska Polskiego, policji czy straży pożarnej.

"Wszyscy uczniowie są umundurowani, objęci jednolitym szkoleniem, które jest zgodne z programami nauczania dla klas mundurowych, przygotowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej" - dodał Gierula. Wyjaśnił, że podczas nauki w szkołach Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks "uczniowie mają możliwość ukończenia kursu spadochronowego, kursu płetwonurka oraz kursu samoobrony".

"Wielu absolwentów naszych liceów rozpoczyna naukę w Akademiach Wojskowych, zasila szeregi Wojska Polskiego, policji, straży pożarnej czy straży granicznej" - zaznaczył Gierula. Dodał, że wszyscy uczniowie, nauczyciele i kadra instruktorska sieci placówek należą do IX Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Płocku, gdzie mieści się też główna siedziba Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks.

W lutym I Liceum Ogólnokształcące Centrum Naukowo-Biznesowe Feniks im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku we współpracy z 6 Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej w Radomiu rozpoczyna szkolenie uczniów w Oddziałach Przygotowania Wojskowego - nadzór pedagogiczny nad realizacją programu objęło Ministerstwo Obrony Narodowej.

W poprzednim roku szkolnym, w związku z epidemią i czasowym zawieszeniem zajęć w szkołach, nauczyciele i instruktorzy Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks publikowali filmy edukacyjne, które codziennie zamieszczane były na kanale YouTube Biura Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. Dodatkowo wprowadzono tam do programu nauczania webinaria i lekcje na żywo w internecie dwa razy w tygodniu z zakresu edukacji wojskowej.

Zajęcia te były transmitowane m.in. z 64 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Płocku, a także z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Cały projekt webinariów realizowany był wspólnie z Biurem Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej Ministerstwa Obrony Narodowej.

Licea Ogólnokształcące Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks to 4-letnie szkoły ponadpodstawowe o uprawnieniach szkoły publicznej, w których cykl nauczania kończy się egzaminem maturalnym.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!