Na wrocławskich cmentarzach kwestują na pomoc dla bezdomnych
Kwesty wrocławskiego Koła TPBA prowadzone są nieprzerwanie od 1995 r. Wolontariusze kwestują przy trzech bramach Cmentarza Osobowickiego. W ubiegłych latach, oprócz ubiegłego roku, kwesty był prowadzone też na Cmentarzu Grabiszyńskim oraz na cmentarzach na Sępolnie i Kiełczowie. W tym roku, po raz drugi, zbiórka pieniędzy na pomoc bezdomnym prowadzona jest też w internecie.
Kwesta na Cmentarzu Osobowickim będzie również prowadzona w niedzielę oraz w poniedziałek.
Jak powiedziała PAP Filip Filipiak z wrocławskiego Koła TPBA, pieniądze zbierane są na bieżącą działalność czterech wrocławskich placówek prowadzonych przez TPBA. "Te środki zostaną przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów ogrzewania w schroniskach i noclegowniach dla bezdomnych, żywność czy leki" - powiedział Filipiak.
W poprzednich latach, oprócz ubiegłego roku, podczas kwest udawało się zebrać od 18 do 20 tys. zł.
Wrocławskie Koło TPBA prowadzi we Wrocławiu cztery ośrodki przyjmujące osoby bezdomne oraz jeden w podwrocławskiej miejscowości Szczodre. W placówkach jest około 500 miejsc, ale w okresie jesienno-zimowym TPBA udziela schronienia blisko 700 osobom.
Cmentarz Osobowicki to jednak z największych wrocławskich nekropolii. Cmentarz zajmuje obszar 53 hektarów, powstał w 1861 r. Nekropolia ta zdecydowanie wyróżnia się wśród innych wrocławskich cmentarzy. Jest to prawdopodobnie jedyny cmentarz w Polsce, gdzie zachowały się w prawie niezmienionym kształcie kwatery więźniów - ofiar terroru komunistycznego. W latach 1948-1956 złożono tam ciała 354 osób, w tym 89 skazanych na karę śmierci i straconych. Miejsce to przez długi czas było trzymane w tajemnicy. Dopiero w 1990 r. odbył się tam symboliczny pogrzeb ofiar stalinizmu. Dla uczczenia zamordowanych powstał też pomnik Ofiar Terroru Stalinowskiego w formie ściany z ceglanego muru.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.