Partnerzy portalu

Nadbużański Oddział SG: nie odnotowaliśmy żadnych szczególnych zdarzeń

  • PAP
  • 9 listopada 2021 - 16:43
Nie odnotowaliśmy żadnych szczególnych zdarzeń, w tym prób nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z terytorium Białorusi do Polski - przekazał PAP we wtorek popołudniu rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki.

"Nie odnotowaliśmy żadnych szczególnych zdarzeń, w tym prób nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z terytorium Białorusi do Polski. Granica jest chroniona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, wojsko oraz policję" - przekazał PAP we wtorek popołudniu rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki.

Polsko-białoruski odcinek granicy na Lubelszczyźnie liczy 171 km. "Granica w województwie lubelskim jest o tyle charakterystyczna na odcinku z Białorusią, że w całości przebiega po rzece granicznej Bug - rzece dzikiej - która stanowi też dość sporą przeszkodę w nielegalnym pokonywaniu granicy" - wyjaśnił rzecznik NOSG.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. W ciągu pierwszego półrocza 2022 roku wzdłuż podlaskiego odcinka granicy z Białorusią ma powstać zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!