Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego - zgłoszenia do 10 lipca
Na stronie IK poinformowano, że konkurs dotyczy książek, które ukazały się w Polsce w 2019 r. "W konkursie mogą startować autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe" - dodano.
Jak napisano, "z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej oraz osobę patrona, autora słynnych +Rozmów z katem+, jury liczy na obecność w konkursie książek nie tylko ściśle naukowych, ale też adresowanych do szerokiego grona czytelników".
Spośród zgłoszonych książek jury wybierze dziesięć nominacji, które zostaną zaprezentowane na łamach "Gazety Wyborczej". Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę "Temperówkę" projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej ASP, replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu br.
Zaznaczono, że "warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie - wyjątkowo w tym roku ze względu na obostrzenia związane z pandemią - elektronicznej wersji książki (w formacie epub, mobi lub pdf) na adres nagrodamoczarskiego@dsh.waw.pl". Termin zgłoszeń upływa 10 lipca 2020 r.
Wyróżnienie ustanowione w grudniu 2018 r. uchwałą Rady Miasta Warszawy jest kontynuacją powstałej w 2009 r. nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski po 1918 r.
Patron nagrody Kazimierz Moczarski (1907-75) był prawnikiem, dziennikarzem, pisarzem, żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie był przez 11 lat więziony przez komunistów. W 1949 r. przebywał w jednej celi wraz z Juergenem Stroopem, niemieckim oficerem odpowiedzialnym za zagładę getta warszawskiego. Owocem ich rozmów były opublikowane w 1977 r. "Rozmowy z katem" - książka przybliżająca życiorys niemieckiego zbrodniarza, ujawniająca kulisy działania nazistowskiej machiny śmierci.
Europa nie jest już pępkiem świata. Zobacz naszą najnowszą rozmowę z Jerzym Buzkiem
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.