Partnerzy portalu

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego - zgłoszenia do 10 lipca

  • PAP
  • 6 czerwca 2020 - 11:39
Do 10 lipca można zgłaszać książki do tegorocznej Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego - podał Instytut Książki. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie, wyjątkowo w tym roku, elektronicznej wersji książki wydanej w 2019 r.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Na stronie IK poinformowano, że konkurs dotyczy książek, które ukazały się w Polsce w 2019 r. "W konkursie mogą startować autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe" - dodano.

Jak napisano, "z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej oraz osobę patrona, autora słynnych +Rozmów z katem+, jury liczy na obecność w konkursie książek nie tylko ściśle naukowych, ale też adresowanych do szerokiego grona czytelników".

Spośród zgłoszonych książek jury wybierze dziesięć nominacji, które zostaną zaprezentowane na łamach "Gazety Wyborczej". Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę "Temperówkę" projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej ASP, replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu br.

Zaznaczono, że "warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie - wyjątkowo w tym roku ze względu na obostrzenia związane z pandemią - elektronicznej wersji książki (w formacie epub, mobi lub pdf) na adres nagrodamoczarskiego@dsh.waw.pl". Termin zgłoszeń upływa 10 lipca 2020 r.

Wyróżnienie ustanowione w grudniu 2018 r. uchwałą Rady Miasta Warszawy jest kontynuacją powstałej w 2009 r. nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski po 1918 r.

Patron nagrody Kazimierz Moczarski (1907-75) był prawnikiem, dziennikarzem, pisarzem, żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie był przez 11 lat więziony przez komunistów. W 1949 r. przebywał w jednej celi wraz z Juergenem Stroopem, niemieckim oficerem odpowiedzialnym za zagładę getta warszawskiego. Owocem ich rozmów były opublikowane w 1977 r. "Rozmowy z katem" - książka przybliżająca życiorys niemieckiego zbrodniarza, ujawniająca kulisy działania nazistowskiej machiny śmierci.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!