Partnerzy portalu

Największe gminy w Polsce. Niejedna wieś ma większe dochody niż miasto

Według danych GUS na dzień 1 stycznia 2020 roku mamy w Polsce łącznie 2 477 gmin, w tym 302 miejskie, 1 533 wiejskie i 642 miejsko-wiejskie. Łącznie tereny wiejskie to 2 175 jednostek samorządu terytorialnego o łącznej powierzchni ponad 290 340 km², co stanowi 92,8 proc. obszaru naszego kraju. Największe wsie w Polsce mają większą powierzchnię, więcej ludności i większe dochody niż niejedno miasto. Na terenie Polski obszary wiejskie zdecydowanie dominują nad miejskimi.
  • Gmina wiejska o najwyższych dochodach budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca to Kleszczów w woj. łódzkim z dochodem na głowę na poziomie ponad 41 tys. zł. 
  • Największa wieś w Polsce pod względem powierzchni to Zawoja. Położona jest w województwie małopolskim tuż przy granicy ze Słowacją i zajmuje ponad 100 km².
  • Największą wsią w Polsce pod względem liczby mieszkańców są Kozy z 12 744 mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia równą 469 osób na km².

Ludność na terenach wiejskich zamieszkuje 43 122 wsi, z czego 29 368 przynależy do gmin wiejskich, a 13 754 do gmin miejsko-wiejskich – podaje polskawliczbach.pl. Najwięcej miejscowości wiejskich położonych jest w województwie mazowieckim (7 843), a najmniej w województwie opolskim (1 017).

Największy odsetek mieszkańców wsi (58.44 proc.) ma województwo podkarpackie, a najmniejszy (22.4 proc.) województwo śląskie.

Najbogatsze i najbiedniejsze gminy w Polsce

Gmina wiejska o najwyższych dochodach budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca, według GUS (stan na dzień 31.12.2020 roku), to Kleszczów w woj. łódzkim z dochodem na głowę na poziomie ponad 41 tys. zł, dzięki m.in. podatkom zlokalizowanych na tym terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów. Drugi w tej klasyfikacji jest Rewal w woj. zachodniopomorskim – przeszło 13 tys. zł na jednego mieszkańca. Trzecie miejsce na podium zajmują Kobierzyce w woj. Dolnośląskim - prawie 12 tys. zł.

Dla porównania najbiedniejsza gmina wiejska, zlokalizowana w Małopolsce, czyli Wietrzychowice (z najniższym dochodem budżetu na jednego mieszkańca na dzień 31.12.2020 r.) ma dochód na głowę statystycznego obywatela wynoszący niecałe 4 tys. zł.

Największe i najmniejsze gminy w Polsce

Największa wieś w Polsce pod względem powierzchni to Zawoja. Położona jest w województwie małopolskim tuż przy granicy ze Słowacją i zajmuje ponad 100 km². Stanowi siedzibę Babiogórskiego Parku Narodowego i główną atrakcją, dla której przyjeżdżają tu turyści, jest malownicze położenie z punktem wypadowym na Babią Górę oraz pasmo Policy i Jałowca. W zimie ruch turystyczny napędzają stacje narciarskie.

Nazwa wsi wywodzi się od wołoskiego słowa „zavoi” i oznacza zakole rzeki. W ramach eksploatacji lasów górskich w XIX wieku na terenie wsi powstała fabryka zapałek i tartak parowy, dziś działają w niej liczne stolarnie.

Rodzaje gmin w Polsce (fot. stat.gov.pl)
Rodzaje gmin w Polsce (fot. stat.gov.pl)

Największą wsią w Polsce pod względem liczby mieszkańców są z kolei Kozy. Najbardziej zaludniona wieś położona jest w województwie śląskim i liczy 12 744 mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia równą 469 osób na km².  Dla porównania Opatowiec, najmniejsze pod względem liczby ludności miasto Polski, ma 336 mieszkańców.

Kozy są jednocześnie siedzibą jednej z najprężniej rozwijających się gmin w całym kraju – na jej terenie zarejestrowano 1,2 tys. podmiotów gospodarczych.

Najdłuższą wsią w Polsce jest największa wieś – Zawoja. Ma około 18 kilometrów długości. Ale miano najdłuższej wsi przysługiwało Ochotnicy, do momentu podziału administracyjnego w 1910 roku na Ochotnicę Dolną i Ochotnicę Górną. Położona na zachód od Nowego Targu wieś, wraz z domami wybudowanymi nad potokami spływającymi spod Gorca, liczyła aż 25 kilometrów długości.

Najpopularniejsze nazwy nadane polskim wsiom to: Nowa Wieś (nazwę taką nosi 113 wsi), Dąbrowa (93), Zalesie (86), Dąbrówka (65) oraz Józefów (47).

Wsie i miasta w Polsce

Według danych GUS na dzień 1 stycznia 2020 roku, w Polsce mamy 314 powiatów, 66 miast na prawach powiatu oraz 2 477 gmin: 302 gminy miejskie, w tym 66 gmin mających również status miasta na prawach powiatu, 1 533 gminy wiejskie i 642 miejsko-wiejskie.

Miasta i wsie w Polsce (fot. stat.gov.pl)
Miasta i wsie w Polsce (fot. stat.gov.pl)

Rodzaje gmin oraz zasięg obszarów miejskich i wiejskich zmienia się i co roku jest aktualizowany 1 stycznia. Według danych GUS, w 2021 roku zwiększono obszar 15 miast, w tym czterech gmin miejskich, z czego trzy to miasta na prawach powiatu. Zmniejszono też obszar dwóch miast - miasta na prawach powiatu i miasta w gminie miejsko-wiejskiej. W tym roku utworzono ponadto 10 nowych miast, w związku z czym 10 gmin wiejskich stało się gminami miejsko-wiejskimi.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!