Partnerzy portalu

Naukowcy z Politechnik Wrocławskiej prognozują, że u szczytu czwartej fali w szpitalach może być zajętych 40 tys. łóżek

  • PAP
  • 28 października 2021 - 17:40
Nawet 40 tys. łóżek może być zajętych przez pacjentów chorych na COVID-19 podczas szczytu czwartej fali epidemii koronawirusa w Polsce – wynika z analiz przeprowadzonych przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej zajmujących się modelowaniem matematycznym w medycynie i w biologii.

Analizy dotyczące rozwoju epidemii w Polsce prowadzi zespół prof. Tylla Krügera z Politechniki Wrocławskiej. Naukowiec jest założycielem grupy MOCOS (Modelling Coronavirus Spread). Zespół tworzą naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, eksperci z Nokia Wrocław, EY GDS Poland i z MicroscopeIT. Profesor Krüger zajmuje się modelowaniem matematycznym w medycynie i w biologii.

Według naukowców szczyt czwartej fali przypadnie w Polsce w połowie grudnia. "Niepokojące są przy tym nasze szacunki dotyczące liczby potrzebnych łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Będzie to ponad 40 tys. To duży problem" - powiedział prof. Krüger.

Dodał, że z taką liczbę hospitalizacji będziemy mieli do czynienia przy braku obostrzeń epidemicznych. "Im wcześniej zostaną wprowadzone restrykcje, tym ta liczba będzie mniejsza" - wskazał profesor.

Zdaniem naukowca wyhamowanie dynamiki epidemii można uzyskać wprowadzając np. możliwość wejścia do restauracji tylko dla osób zaszczepionych, zajęcia zdalne dla studentów czy powszechne testowanie wszystkich dzieci w szkołach.

Według naukowca w szczycie czwartej fali może być diagnozowanych nawet 40 tys. przypadków dziennie. "Tu jest jednak dużo czynników wpływających na tę liczbę, na przykład liczba testów" - powiedział Marcin Bodych z grupy MOCOS. Prognozy mówią też o około 240 zgonach dziennie w szczycie fali. "Tu jest lepiej, niż w trzecie fali. Ma to głównie związek ze szczepieniami, które bardzo obniżają ryzyko zgonu" - zwrócił uwagę Bodych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!