Partnerzy portalu

Nawałnice, Rafał Bochenek: Odbudowa regionów po nawałnicach będzie trwać latami

Zależy na tym, by osoby, które straciły majątki otrzymały pomoc jeszcze przed zimą - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

We wtorek (12 września) rano, na pierwszym po wakacjach posiedzeniu Sejmu, posłowie wysłuchają informacji rządu na temat działań podejmowanych w związku z nawałnicami, które przeszły nad Polską w połowie sierpnia, głównie nad woj.: pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

Pytany o tę pomoc rzecznik rządu powiedział, że pierwsze kwoty w wysokości 6 tys. zł na rzecz poszkodowanych zostały wypłacone, ale "jest kwota, która w żaden sposób nie rekompensuje strat materialnych, które zostały poniesione przez te osoby". Jak podkreślił, to "kwota na wydatki bieżące".

"Najważniejsze szacunki trwają, są związane z wypłatą kwot do 100 tys. zł na budynki gospodarcze i do 200 tys. zł w przypadku budynków mieszkalnych. To jest precedens, ponieważ nigdy wcześniej takich przepisów - które stanowiłyby podstawę do wypłaty kwot odszkodowań za zniszczenie budynków gospodarczych - nie było" - zaznaczył Bochenek.

Czytaj też: 40 mln zł na pomoc po nawałnicach

Dodał, że proces ten cały czas trwa. "On pewnie, jeśli chodzi o całościową odbudowę tych regionów, również drzewostanu, na terenach najbardziej poszkodowanych, będzie trwał pewnie latami. Natomiast zależy nam na tym, by te osoby, które zostały poszkodowane i straciły majątki, dobytek życia otrzymały pomoc jeszcze przed zimą" - powiedział rzecznik rządu.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób, w tym dwie harcerki z obozu w Suszku. Poszkodowanych zostało 58 osób, w tym 19 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych dot. strat wynika, że to 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!