Partnerzy portalu

Nie zrób tego błędu we wniosku o 500 plus

  • PAP/KO
  • Opublikowano: 31 maja 2023 - 12:13
Jeśli rodzic złoży wniosek o 500 plus do 31 maja, otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko – wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
  • Od 1 lutego przyjmowane są wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.
  • Przysługuje ono na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.
  • Błędy we wnioskach mogą wydłużyć czas otrzymania świadczenia.

"Z wniosków, które napłynęły, widzimy, że tych błędów jest dużo mniej niż w ubiegłym roku. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko. Ważne jest, aby opiekunowie przed wysłaniem elektronicznego wniosku sprawdzili numer rachunku bankowego, a także PESEL dziecka. Takie prozaiczne błędy mogą wydłużyć czas otrzymania świadczenia w wysokości 500 zł na dziecko" - podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

"Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o świadczenie, terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu. ZUS będzie dla nich wyznaczał najbliższe terminy wypłat. Nie zawsze mogą się one pokrywać z obecnymi datami przelewów" - dodał rzecznik ZUS.

Jak złożyć wniosek o świadczenie 500 plus na dziecko?

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów - poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Jest ona do pobrania ze sklepu Google Play lub Apple App Store.

Ważne terminy przy składaniu wniosków o 500 plus

Jeśli rodzic lub opiekun złoży wniosek od 1 lutego do 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Na przykład jeśli złoży wniosek od 1 lutego do 31 maja 2023 r., otrzyma świadczenie od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Jeżeli wniosek zostanie złożony po 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, to ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym rodzic lub opiekun złoży wniosek do końca okresu świadczeniowego, ale nie wcześniej niż od dnia urodzenia dziecka lub objęcia dziecka opieką.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!