Partnerzy portalu

Niedzielski: na tle regionu sytuacja epidemiczna w Polsce wygląda dobrze

  • PAP
  • 27 października 2021 - 14:40
Sytuacja epidemiczna w Polsce na tle regionu Europy Środkowo-Wschodniej wygląda dobrze – ocenił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Pod względem zarządzania epidemią będziemy starali się najpierw poszerzać bazę, potem korzystać z możliwości relokacyjnych, które w przypadku Śląska były już w trzeciej fali wykorzystywane i to dotyczy zarówno transportu kołowego, jak i transportu przy wykorzystaniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego" - powiedział w Sosnowcu minister.

Ocenił, że wydolność systemu opieki zdrowotnej w tej chwili jest mniej narażona na COIVD-19 ze względu na mniejsza liczbę zakażeń i hospitalizacji oraz większe zdolności organizacyjne, "służące zarządzaniu ruchem pacjentów".

"Będziemy starali się dostosować infrastrukturę łóżkową. Restrykcje są naprawdę elementem, który będzie wykorzystywany w ostatniej kolejności. Tym bardziej że są pewne restrykcje dotyczące np. noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych" - mówił szef MZ.

Niedzielski akcentował, że kładziony jest nacisk na egzekwowanie obowiązków z tym związanych.

"Jeżeli patrzymy na sytuację dookoła nas, u naszych sąsiadów, raczej Polska wypada korzystnie na tle, mówię o najbliższej - środkowej i wschodniej Europie. Co więcej, jesteśmy w procesie udzielania pomocy innym krajom" - powiedział.

Podał m.in., że w Polsce, w szpitalu w Łodzi, jest dziewięciu pacjentów z Rumunii. "Mamy prośbę o zaplanowanie wsparcia dla Litwy, również Łotwa jest zainteresowana. My raczej jesteśmy w tej pozycji, że patrząc na nasze wydolności organizacyjne w systemie, to my udzielamy pomocy" - wskazał.

Ocenił, że "oczywiście sytuacja może się zmienić, ale na razie sytuacja epidemiczna w Polsce, na tle regionu wygląda dobrze".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!