Partnerzy portalu

Niedzielski: osoby zaszczepione są zwolnione z kwarantanny, nie planujemy zmian

  • PAP
  • 5 listopada 2021 - 15:33
Osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z odbywania kwarantanny, nie planujemy zmian w tym obszarze – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia był pytany, czy rozważane jest rozwiązanie, aby osoby zaszczepione, mające kontakt z chorym na COVID-19, także podlegały kwarantannie. W Polsce systemowo z kwarantanny zwolnione są osoby w pełni zaszczepione.

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski przekonywał w ostatnich dniach, że osoby zaszczepione, mające bliski kontakt z chorym na COVID-19, powinny być objęte kwarantanną albo regularnym testom, gdy zamierzają np. pracować stacjonarnie. Jego zdaniem mamy w tej kwestii w Polsce lukę prawną.

"Nie myślimy o takich rozwiązaniach. Wiemy, to wynika z badań, że osoby, które są zaszczepione mają zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia i mniejsze prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu. Cały czas monitorujemy zgony, monitorujemy hospitalizacje pod kątem tego, jaki jest udział osób zaszczepionych w tych grupach" - powiedział minister.

"Od rozpoczęcia podawania drugiej dawki, statystyki sumarycznie są powyżej 90 proc. To znaczy, że osoby niezaszczepione stanowią 90 proc. osób nowo zakażanych czy hospitalizowanych" - dodał.

Uwzględniając krótszy okres, ostatni czas - jak kontynuował - udział osób zaszczepionych w hospitalizacjach i zgonach jest rzędu 20-30 proc.

"Jest to nieco większy odsetek, ale on cały czas wyraźnie pokazuje, że mamy zdecydowanie inną sytuację" - dodał.

Dopytywany, dlaczego nie są wprowadzane obostrzenia, minister mówił, że "obostrzenia, oprócz tego, że ograniczają transmisję, mają również koszty społeczne, ekonomiczne i gospodarcze (…) i bardzo poważne konsekwencje dla normalnego funkcjonowania ludzi".

Zwrócił uwagę, że w czwartek zainaugurowano kampanię "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje", której celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.

"Widzimy, że wprowadzanie obostrzeń, które było konieczne w zeszłym roku (…) prowadzi również do dużych kosztów, także tych związanych z problemami psychicznymi dzieci" - dodał.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!