Partnerzy portalu

Niedzielski: podejmujemy kroki wyprzedzające pandemię

  • PAP
  • 27 października 2021 - 14:04
Priorytetem jest pilnowanie, by system opieki zdrowotnej był wydolny. Dlatego podejmujemy kroki wyprzedzające pandemię, ale nie są one tak duże jak w poprzednich falach – powiedział w środę na konferencji prasowej w Sosnowcu minister zdrowia Adam Niedzielski.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Minister zaznaczył, że priorytetem jest pilnowanie wydolności systemu opieki zdrowotnej - umiejętne nadążanie z tworzeniem miejsc w szpitalach dla osób chorych na COVID-19.

"Mam tutaj na myśli to, że nie tworzymy zbyt dużego buforu (łóżek dla pacjentów z COVID-19 - PAP), bo cały czas potrzeby wynikające z leczenia w innych zakresach są ogromne. Mamy cały czas deficyt zdrowotny wynikający z pandemii. Trzeba się z nim mierzyć. Więc tutaj te nasze kroki są wyprzedzające pandemię, ale nie aż tak bardzo jak w poprzednich falach" - powiedział.

Zwrócił uwagę na to, że obecnie "mamy do czynienia z dużą koncentracją liczby zachorowań". Dotyczy to głównie województwa lubelskiego, podlaskiego, ale także Mazowsza.

Dodał, że resort skupia się teraz na dostosowaniu infrastruktury szpitalnej do sytuacji epidemicznej, choć porównując ją z tą sprzed roku, jest ona o wiele lepsza.

"Nawet ten dzisiejszy wynik 8 tys. (nowych zakażeń - PAP) trzeba by skonfrontować z wynikiem (...) 16 tys. Różnicę przede wszystkim widać w hospitalizacjach. Mamy 5,6 tys. hospitalizacji. Rok temu było 12 tys. Warto pamiętać, jaki jest efekt szczepień dla zdrowia publicznego w Polsce. Tego, że ponad 60 proc. dorosłych osób zaszczepiło się" - powiedział.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!