Partnerzy portalu

Niedzielski: system opieki zdrowotnej powinien być kształtowany wokół pacjenta, a nie obok niego

  • PAP
  • Opublikowano: 21 maja 2021 - 11:01
System opieki zdrowotnej powinien być kształtowany wokół pacjenta, a nie obok niego - podkreślał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnił, że w kolejnych tygodniach będą pojawiały się następne projekty realizujące założenia Polskiego Ładu.

W piątek w Chełmie (woj. lubelskie) odbywa się debata z udziałem szefa resortu zdrowia o zawartych w Polskim Ładzie propozycjach w dziedzinie ochrony zdrowia.

Minister Niedzielski w swoim wystąpieniu ocenił, że dzięki ogłoszeniu Polskiego Ładu system ochrony zdrowia "otrzymał nowy, potężny impuls, który nadaje nową perspektywę i roztacza stabilną ścieżkę rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce i co najważniejsze - (...) w zupełnie nowej filozofii". Zapewnił, że konkretne projekty realizujące te założenia "będą się pojawiały systematycznie w kolejnych tygodniach, tak jak już w tym tygodniu przedstawiamy pierwszy projekt".

Przypomniał, że w Polskim Ładzie znalazła się gwarancja wzrostu środków na system opieki zdrowotnej. Według jego założeń w najbliższych sześciu latach wydatki na zdrowie mają się zwiększyć do 7 proc. PKB. W 2023 r. mają osiągnąć 6 proc. PKB.

Niedzielski zaznaczył jednocześnie, że "pieniądze są oczywiście ważne, ale w systemie opieki zdrowotnej najważniejszy jest pacjent". "Jeżeli pacjent nie jest postawiony w centrum ochrony zdrowia, to nic nie jest na właściwym miejscu. To pacjent musi kumulować uwagę, musimy mieć zawsze z tyłu głowy (...) obraz, jakie będą skutki wydatkowania tych środków dla pacjentów. Bo możemy kupować kolejne sprzęty, budować nowoczesne bloki, możemy wydawać miliardy złotych, ale jeżeli pacjent nie jest w centrum uwagi tych wszystkich projektów, to to wszystko będzie tworzyło pustkę" - powiedział Niedzielski.

"Jako minister zdrowia tego rządu, rządu Zjednoczonej Prawicy, przyjąłem sobie za cel przywrócić sens systemowi ochrony zdrowia w Polsce. Moim celem i celem tego rządu będzie i jest kształtowanie systemu opieki zdrowotnej wokół pacjenta, a nie obok niego" - podkreślił.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!