Partnerzy portalu

Niedzielski: ważne jest przekierowanie wysiłku z walki z covidem na powrót do normalności

  • PAP
  • 6 maja 2021 - 16:01
Ważne jest, żeby w takich regionach jak woj. kujawsko-pomorskie dokonać bardzo poważnego zwrotu, który przekieruje wysiłek z walki z covidem na powrót do normalności w każdym wymiarze systemu opieki zdrowotnej – powiedział w czwartek w Bydgoszczy minister zdrowia Adam Niedzielski.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Woj. kujawsko-pomorskie było bardzo mocno dotknięte trzecią falą zachorowań na koronawirusa. Baza łóżek w województwie przeznaczona na tę walkę w szczytowym momencie trzeciej fali wyniosła blisko 2 tys., a cały potencjał regionu jeśli chodzi o zakontraktowane łóżka, to blisko 8 tys., czyli ta proporcja łóżek, proporcja systemu opieki zdrowotnej przeznaczonego na walkę z covidem to było blisko 25 proc." - podkreślił minister na konferencji prasowej przed Szpitalem Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza.

Minister zaznaczył, że obecnie ważne jest, żeby w takich regionach jak kujawsko-pomorskie dokonać bardzo poważnego zwrotu, który przekieruje wysiłek z walki z covidem na powrót do normalności w każdym wymiarze systemu opieki zdrowotnej, czyli zarówno podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistyki, jak i szpitalnictwa.

Niedzielski zaznaczył, że szpital im. Jurasza, który przez całą pandemię pełnił funkcję centrum urazowego, poniósł nie aż tak dużą daninę na walę z covidem, raczej bliżej 10 proc. łóżek niż 25 proc. jak w całym regionie.

"Jednak tutaj te łóżka też są systematycznie zmniejszane, a w całym regionie z poziomu 2 tys. już udało się zejść do poziomu 1,6 tys. Mam deklarację ze strony pana wojewody, że w regionie kujawsko-pomorskim to zmniejszenie bazy łóżek w perspektywie połowy maja to będzie do 900, a później w dalszej sekwencji do 400, tak, żeby dysponować pewnym minimalnym zabezpieczeniem na ewentualność pojawienia się nowej fali czy zwiększonej liczby zakażeń" - mówił Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił, że priorytetem jego działania i całego systemu opieki zdrowotnej jest przywracanie dostępności świadczeń we wszystkich zakresach leczniczych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!