Partner portalu

Niepełnosprawni nie powinni być skazani na przebywanie w środowisku zamkniętym

  • PAP
  • 13 grudnia 2014 - 09:50
Rehabilitacji i rekreacji osób niepełnosprawnych służy realizowany w Małopolsce projekt "Lasy dla życia". W tym roku korzystali z niego podopieczni krakowskich Domów Pomocy Społecznej, w przyszłym roku projekt ma być rozwijany.

W ramach projektu, prowadzonego przez fundację Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych, organizowane są wyjazdy do lasów, podczas których niepełnosprawni mogą ćwiczyć z rehabilitantami, zjeść posiłek na łonie natury, zobaczyć pomniki przyrody i miejsca pamięci.

"Las powinien być dostępny dla wszystkich, także dla osób niewidzących czy poruszających się na wózku. W Małopolsce są już miejsca i ścieżki, gdzie niepełnosprawni mogą pojechać, żeby odpoczywać i korzystać z leczniczych właściwości lasu" - mówiła koordynator projektu Joanna Tlałka z Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych.

40 niepełnosprawnych mieszkańców dwóch krakowskich DPS-ów oraz towarzyszący im wolontariusze, opiekunowie i terapeuci uczestniczyli w wycieczkach do Ojcowskiego Parku Narodowego, Doliny Grzybowskiej, Doliny Mnikowskiej oraz Puszczy Niepołomickiej. W ramach projektu odbyła się także leśna impreza integracyjna połączona z warsztatami i zajęciami sportowymi dla blisko 200 osób, powstał reportaż telewizyjny oraz film instruktażowy, z którego będą mogły korzystać inne placówki i organizacje wspierające niepełnosprawnych. Prowadzona jest strona internetowa lasydlazycia.info.

Czytaj też: Dworce będą bardziej przyjazne niepełnosprawnym

Jak podkreśliła Tlałka, projekt "Lasy dla życia" ma uświadomić społeczeństwu, że niepełnosprawni nie powinni być skazani na przebywanie w środowisku zamkniętym, często murów wielkiej aglomeracji, w mieszkaniu czy w grupach terapeutycznych, ale mają prawo i powinny korzystać z piękna i leczniczych właściwości przyrody. "Nawet osoby niepełnosprawne często nie uświadamiają sobie, jakie to ważne. My chcemy taką potrzebę u nich wzbudzić i zaproponować konkretne rozwiązania służące zdrowiu" - dodała.

Do współpracy zaproszeni zostali pracownicy naukowi i studenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, leśnicy i pracownicy Lasów Państwowych, terapeuci i opiekunowie osób niepełnosprawnych. "Jest to projekt innowacyjny, mający na celu wypracowanie rozwiązań i metod możliwych do zastosowania na szerszą skalę" - mówił Bogusław Sobczak z Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych.

Fundacja w przyszłym roku chce poszerzyć grono osób korzystających z tej formy wypoczynku i rehabilitacji. Leczniczy wpływ drzew i lasu na organizm ludzki potwierdzają badania naukowe. Substancje zawarte w liściach, kwiatach i korze wielu drzew mają właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwzapalne, a soki i olejki poprawiają samopoczucie i dodają sił. Nie bez powodu najlepsze uzdrowiska są położone pośród lasów.

Według dr Krystyny Kuszewskiej, biolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w niektórych krajach, np. Japonii czy Stanach Zjednoczonych "Forest Therapy", czyli leczenie lasem oraz sylwoterapia (drzewoterapia), znajduje coraz bardziej powszechne zastosowanie w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej. W Polsce jest stosowana np. w terapii stanów depresyjnych i lękowych u dzieci głęboko upośledzonych.

Elementy sylwoterapii wykorzystywane są m.in. w jednym z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Koszalinie w pracy z dziećmi upośledzonymi w stopniu głębokim. Sylwoterapia sprawia, że dzieci niepełnosprawne lepiej i szybciej wypoczywają, stają się bardziej aktywne, lepiej pracują.

Realizacja projektu "Lasy dla życia" była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

KOMENTARZE1

  • ATEM 2015-01-18 14:39:52
    -- ćwiczenia w lesie to AROMATERAPIA i każdy gatunek drzew ma inne działanie -- dostaliśmy od nauki światowej na 500 klinik ,, ale powiaty nie wykorzystały środków na stare gatunki i jeszcze leżą i czekają ,,,,,,,,,,,,, ... -- dieta ,zioła ,ruch = to nowa neurologia ,, błyskawiczna regenracja nerwów ,i kosci do 42 dni i dużo metod opracowałem ,,,, jak miałem wyleczyć wszystkich pacjentów na całym świecie ???????????? ,,,,,,  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!