Partnerzy portalu

Nieważne referendum w sprawie odwołania burmistrza Supraśla

Referendum w sprawie odwołania burmistrza gminy Supraśl Radosława Dobrowolskiego jest nieważne z powodu niskiej frekwencji.

Do ważności referendum potrzebny był udział nie mniej niż 3/5 liczby osób biorących udział w wyborach bezpośrednich burmistrza Supraśla jesienią 2014 roku. Wzięły w nich udział wówczas (II tura) 4863 osoby.

Po podliczeniu przez komisje obwodowe oddanych głosów okazało się, że w referendum wzięło udział 2626 osób, czyli do wymaganej frekwencji zabrakło niecałe 300 osób głosujących.

Zdecydowana większość głosujących była za odwołaniem burmistrza przed upływem kandencji. Głosów na nie, czyli przeciwko odwołaniu, wraz z nieważnymi, było około stu.

Radosław Dobrowolski jest burmistrzem Supraśla drugą kadencję, wcześniej w latach 2002-2010 był w gminie radnym.

Inicjatorami referendum byli zwolennicy podzielenia gminy i wydzielenia z niej nowej – Grabówki. W lipcu ubiegłego roku poprzedni rząd zdecydował o powstaniu takiej gminy i wydzieleniu jej z Supraśla. W ostatnich dniach grudnia premier Beata Szydło podpisała jednak rozporządzenie, które tę decyzję uchyliło i do powstania Grabówki z dniem 1 stycznia nie doszło.

Zmieniając decyzję poprzedników, rząd powołał się przede wszystkim na wyniki gminnego referendum w Supraślu, które zostało przeprowadzone w ramach konsultacji społecznych poprzedzających decyzję poprzedniego rządu oraz na negatywne opinie dotyczące planowanego podziału.

Frekwencja w lokalnym referendum w Supraślu wyniosła wówczas 62 proc. Za podziałem opowiedziała się jednak mniejsza część, bo 45 proc. głosujących. Rada Gminy Supraśl negatywnie zaopiniowała utworzenie nowej gminy.

Kiedy do wydzielania gminy Grabówka nie doszło, inicjatorzy jej powstania zdecydowali, że doprowadzą do referendum w sprawie odwołania burmistrza Supraśla i pod wnioskiem w tej sprawie zebrali stosowną liczbę podpisów. Najczęściej powtarzany przez nich argument przeciwko Radosławowi Dobrowolskiemu, to brak inwestycji w ich części gminy w sytuacji, gdy to z tej części pochodzi najwięcej podatków. Burmistrz zarzuty odpierał, przekonywał, że to w Grabówce inwestycje są w ostatnich latach dużo większe niż w drugiej części gminy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!