NIK: Seniorzy bez opieki. Gminy nie wiedzą, ilu ich mają na swoim terenie

Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Prawie 20 proc. gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym opieki w miejscu zamieszkania, mimo iż należy to do ich obowiązków. Tymczasem jest to najmniej kosztowna dla samorządów forma pomocy seniorom. Problemem pozostaje brak określonych standardów takiej opieki, a co za tym idzie brak możliwości oceny jakości świadczonych usług. W 2016 r. opieką domową w skali kraju objęto nieco ponad 1 proc. seniorów powyżej 60. roku życia.
- Liczba osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, potrzebujących opieki środowiskowej wynosi ok. 2 mln i systematycznie rośnie. Przy tym potencjał opiekuńczy rodzin ulega zmniejszeniu, bo stają się one mniej liczne.
- Tymczasem, jak wynika z danych Najwyższej Izby Kontroli, prawie 20 proc. gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym opieki w miejscu zamieszkania, mimo iż należy to do ich obowiązków.
- Jak wynika z przeprowadzonych analiz, większość skontrolowanych samorządów nie posiadała rozeznania w sytuacji i potrzebach osób starszych.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!
KOMENTARZE2
-
Jacek Malikowski
2018-07-18 15:25:12
W gminach - szczególnie wiejskich - brak dostatecznej świadomości socjalnej ze strony wójtów. Wnioski w sprawie przystąpienia do programu "Senior +" w formie utworzenia i wyposażenia Klubu Senior +. Dzieje się tak mimo, uruchamiania kolejnych naborów przez MRPiPS i pozytywnego rozpatrywa... rozwiń
-
Prof. Lost
2018-07-18 14:45:47
A po co gojom opieka!?