Partnerzy portalu

NIK: Seniorzy bez opieki. Gminy nie wiedzą, ilu ich mają na swoim terenie

 • AKC
 • 18 lipca 2018 - 09:20
Prawie 20 proc. gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym opieki w miejscu zamieszkania, mimo iż należy to do ich obowiązków. Tymczasem jest to najmniej kosztowna dla samorządów forma pomocy seniorom. Problemem pozostaje brak określonych standardów takiej opieki, a co za tym idzie brak możliwości oceny jakości świadczonych usług. W 2016 r. opieką domową w skali kraju objęto nieco ponad 1 proc. seniorów powyżej 60. roku życia.
 • Liczba osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, potrzebujących opieki środowiskowej wynosi ok. 2 mln i systematycznie rośnie. Przy tym potencjał opiekuńczy rodzin ulega zmniejszeniu, bo stają się one mniej liczne.
 • Tymczasem, jak wynika z danych Najwyższej Izby Kontroli, prawie 20 proc. gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym opieki w miejscu zamieszkania, mimo iż należy to do ich obowiązków. 
 • Jak wynika z przeprowadzonych analiz, większość skontrolowanych samorządów nie posiadała rozeznania w sytuacji i potrzebach osób starszych. 
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE2

 • Jacek Malikowski 2018-07-18 15:25:12
  W gminach - szczególnie wiejskich - brak dostatecznej świadomości socjalnej ze strony wójtów. Wnioski w sprawie przystąpienia do programu "Senior +" w formie utworzenia i wyposażenia Klubu Senior +. Dzieje się tak mimo, uruchamiania kolejnych naborów przez MRPiPS i pozytywnego rozpatrywa...nia niemal wszystkich wniosków składanych przez gminy przez np. Wydział Rozwoju i Współpracy Terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.  rozwiń
 • Prof. Lost 2018-07-18 14:45:47
  A po co gojom opieka!?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!