Partnerzy portalu

Od 700 zł do 3,5 tys. zł. Nowe świadczenie czeka na podpis prezydenta

 • WOK
 • 19 lipca 2023 - 10:15
Sejm przyjął ustawę wprowadzającą nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Jego kwota sięgać ma od ponad 600 zł do prawie 3,5 tys. zł brutto miesięcznie. Wypłaty mają ruszyć w 2024 r.
 • Rządowy projekt ustawy o świadczeniu wspierającym przewiduje nową formę finansowej pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.
 • Świadczenie wspierające będą otrzymywać osoby po 18. roku życia z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu.
 • Wysokość tej formy wsparcia zależeć będzie od oceny według skali tzw. potrzeby wsparcia. Wynosić będzie od  635 zł zł do 3494 zł brutto miesięcznie.
 • Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób z niepełnosprawnościami.

Sejm przyjął 7 lipca 2023 część poprawek Senatu do ustawy o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Większość z nich miała charakter legislacyjno-redakcyjny, ale zmiany zakładały też m.in. modyfikację zasad ustalania świadczenia wspierającego.

Ustawa o świadczeniu wspierającym trafi teraz do podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę, a następnie zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw.

Udzielenie pomocy osobom z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu

Przyjęta przez Sejm ustawa określa warunki nabywania prawa do świadczenia mającego na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami - które mają największe trudności w samodzielnym funkcjonowaniu - oraz zasady przyznawania i wypłacania tego świadczenia.

- Celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób - podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

"Świadczenie wspierające, w odróżnieniu od innych świadczeń opiekuńczych przeznaczonych dla opiekuna osoby wymagającej opieki, będzie świadczeniem kierowanym bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami. Uprawnionymi do świadczenia będą osoby legitymujące się odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność oraz decyzją ustalającą odpowiedni poziom potrzeby wsparcia" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Świadczenie wspierające. Kto będzie mógł się o nie ubiegać?

Do świadczenia wspierającego będą uprawnieni obywatele polscy oraz cudzoziemcy, którym na podstawie przepisów wspólnotowych (Unii Europejskiej) oraz umów międzynarodowych zostały przyznane analogiczne do posiadanych przez obywateli polskich prawa w zakresie świadczeń społecznych.

Ponadto do tego świadczenia będą uprawnieni cudzoziemcy - obywatele państw trzecich - posiadający prawo do legalnego pobytu na terytorium Polski i prawo dostępu do polskiego rynku pracy, o ile spełnią warunek zamieszkiwania na terytorium RP.

Jednocześnie ustawa warunkuje prawo do świadczenia wspierającego od zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres, w którym świadczenie to ma przysługiwać.

Świadczenie wspierające będzie przysługiwało osobie po 18. roku życia posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia określony w skali punktowej:

 • od 70 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia - w przypadku osób powyżej 18. roku życia.

Decyzje ustalające poziom potrzebny wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób z niepełnosprawnością.

Celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu (Fot. Mat. prasowe)
Celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu (Fot. Mat. prasowe)

Wysokość świadczenia wspierającego i warunki jego przyznawania

Kwota otrzymywanego świadczenia wspierającego będzie powiązana z wysokością renty socjalnej, której aktualna wysokość w roku 2023 po waloryzacji wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto.

Ustawa zakłada, że świadczenie wspierające przysługiwać będzie bezpośrednio osobie z niepełnosprawnościami w wysokości:

• od 40 proc., poprzez 60, 80, 120, 180 do 220 proc. renty socjalnej brutto. Obecna jej wysokość po waloryzacji to 1588,44 zł miesięcznie brutto, czyli

• świadczenie wspierające wynosić będzie - w zależności od oceny w skali potrzeby wsparcia - od 635 zł zł do 3494 zł miesięcznie brutto.

• Natomiast osobom do 18. roku życia przysługiwać będzie świadczenie pielęgnacyjne zgodnie z obecnymi zasadami, czyli po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności.  Świadczenie pielęgnacyjne, tak jak dotychczas, będą otrzymywać opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

Świadczenie wspierające będzie wprowadzane do systemy w trzech etapach

Przewiduje się, że świadczenie wspierające będzie wprowadzane w trzech etapach. W pierwszym roku obowiązywania ustawy, czyli w 2024 r. - świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób niepełnosprawnych z najwyższym ustalonym poziomem potrzeb wsparcia (około 50 tys. osób).

W kolejnym roku obowiązywania ustawy - od 1 stycznia 2025 r. - świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeb wsparcia i obejmie kolejne 150 tys. osób.

- Natomiast od 1 stycznia 2026 r. świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z najniższym poziomem potrzeb wsparcia i obejmie około 300 tys. osób - podaje projektodawca w uzasadnieniu planowanych przepisów.

KOMENTARZE21

 • Krystian 2023-09-16 05:42:14
  Zabiora opiekunowi świadczenie a dadzą podopiecznemu kilka stowek. Nieźle te wsparcie 🤣🤣
 • Paweł 2023-09-16 05:35:47
  Mam niepełnosprawnego syna który zachorował z określonego powodu. Nie dosc ze co roku, co dwa lata muszę stawiać się na komisjach ds. Niepełnosprawności wiedząc ze będzie osoba niepełnosprawna do końca życia to teraz ktoś co chwile będzie jeszcze punktował moje dziecko większego upokorzenia chyba n...ie da się wymyslec. Ciągle chodzenie po lekarzach i zmartwienie się jaki chumor będzie mieć komisja i czy wyda orzeczenie takie same czy inne wiedząc ze jego stan zdrowia nie ma szans na poprawę wywołuje u mnie wymioty. A można było podnieść renty to nie bo trzeba uwalic opiekuna. Niech państwo odda zdrowie mojemu dziecku bo to przez państwo moje dziecko jest niepełnosprawne. Nie chce żadnych pieniędzy syn będzie zdrowy pójdzie do pracy założy rodzinę i będzie żył normalnie a nie na łasce komisji orzekającej.  rozwiń
 • Andrzej 2023-09-16 05:25:14
  Należy zadać sobie pytanie. Dla czego nie podniesiono wysokości renty tylko wprowadzają dodatki ? Nikt nie zdaje sobie sprawy nad tym ze przyjęty sposób wsparcia oznacza zabranie świadczeń opiekunom. I o ile tego nie zrobią od razu o tyle w przyszłości tak będzie. Zresztą juz jest bo zęby pod...opieczny mógł dostać dodatek o tyle opiekun rezygnuje ze swoich świadczeń. A co jak osoba niepełnosprawna będzie w gropie osób z najmniejsza ilością pkt. Zrezygnujesz z świadczenia opiekuna na rzecz osoby niepełnosprawnej która otrzyma najniższy dodatek ? Ludzie myslcie troche  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!