Partnerzy portalu

Nowoczesna zapowiada projekt dot. ochrony prawnej flagi Unii Europejskiej

  • PAP
  • 28 października 2021 - 13:09
Ochronę prawną flagi Unii Europejskiej zakłada projekt ustawy, którego złożenie zapowiedzieli wywodzący się z Nowoczesnej posłowie Koalicji Obywatelskiej. Według projektu znieważanie, niszczenie lub uszkadzanie unijnej flagi będzie zagrożone karą grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności.

"Unia Europejska to marzenie pokoleń Europejczyków o pokoju, wolności, demokracji, praworządności, dobrobycie. To także marzenie tych pokoleń Polaków, którzy poczuli, czym jest wojna, zniewolenie, brak prawa. Dla nas UE to nie są pieniądze, to nie są budżety, to są przede wszystkim wartości, takie jak: wolność, demokracja, praworządność i dobrobyt" - podkreślił na konferencji prasowej szef Nowoczesnej Adam Szłapka.

Jego zdaniem politycy PiS - niezależnie od tego, co deklarują - "krok po kroku starają się wyprowadzić Polskę z UE". "A środkiem do tego jest codzienne obrzydzanie UE i symboli przez polityków PiS, takich jak Krystyna Pawłowicz, Ryszard Terlecki, Marek Suski, czy Jarosław Kaczyński" - dodał.

"Musimy mieć narzędzie do tego, żeby się przed tym bronić, stąd inicjatywa Nowoczesnej, którą chcemy w ramach Koalicji Obywatelskiej realizować" - oświadczył Szłapka. Poseł zapowiedział złożenie w Sejmie projektu nowelizacji Kodeksu karnego, wprowadzającego ochronę prawną flagi Unii Europejskiej.

Szłapka zwracał uwagę, że obecnie polskie prawo chroni nasze symbole państwowe, a na równi z nimi także symbole państw obcych wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy. UE jest organizacją międzynarodową i nie posiada statusu państwa, a więc - wskazał - osoba znieważająca unijną flagę nie podlega karze wymienionej w Kodeksie karnym.

Projekt wprowadza przepis, zgodnie z którym osoba będąca na terytorium Polski znieważająca, niszcząca bądź uszkadzająca flagę UE będzie podlegała karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

"Chcemy chronić flagę UE tak, jak flagi innych państw. Dzisiaj - zgodnie z Kodeksem karnym - flaga Korei Północnej, reżimu niedemokratycznego, jest dużo lepiej chroniona, niż flaga naszej wspólnoty, jaką jest UE" - podkreślił Szłapka.

Poseł Witold Zembaczyński ocenił, że przygotowany przez Nowoczesną projekt nowelizacji Kodeksu karnego zapewni godną ochronę fladze UE. "Nie ma naszej zgody na to, żeby symbol naszej europejskiej rodziny w jakikolwiek sposób był przez nieodpowiedzialne osoby szmacony. Zdarzyło się to wielokrotnie" - mówił.

"Możemy wspominać wiele przykładów, w których w przestrzeni publicznej flaga UE była znieważana. Brak regulacji w tej sprawie sprzyja nastrojom, które dzisiaj generuje PiS" - dodał Zembaczyński.

Posłanka Monika Rosa zwracała uwagę, że prawie 90 proc. Polaków chce obecności w UE. "Wierzymy w Unię wartości, a nie w Unię pieniądza. Wierzymy w praworządność, w równość wszystkich Europejek i Europejczyków. Wierzymy w wolność, wierzymy w to, że każdy z nas może mieć szanse. Dlatego wierzymy w Unię Europejską, bo nienawiść, która wypływa z mediów publicznych, która płynie z ust najważniejszych polityków PiS ma na celu obrzydzić nam nie tylko instytucję UE, ale obrzydzić właśnie te wartości: pojęcie człowieczeństwa, humanitaryzmu, wzajemnej pomocy, solidarności, współpracy i praworządności" - podkreśliła.

"Jestem Ślązaczką, jestem Polką, jestem Europejką. Te wszystkie tożsamości są dla mnie bardzo ważne" - mówiła Rosa. "Dzisiaj stajemy z tymi niższymi tożsamościami i mówimy: +tak+ obecności Polski w UE, +tak+ dla Unii wartości. Chcemy i będziemy ją popierać, stąd ten projekt ustawy" - dodała posłanka.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!