Partnerzy portalu

Nowy klub radnych w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego

W sejmiku województwa zachodniopomorskiego powstał nowy klub radnych pod nazwą Pro Centrum. Trzech radnych chce działać na rzecz zapewnienia równomiernego podziału środków dla województwa i wsparcia dla mniejszych gmin.

"Powstaliśmy jako grupa radnych ze stowarzyszeń, które niezwiązane są z partiami politycznymi (…) Ta współpraca czy umowa, którą zawiązaliśmy i utworzyliśmy - klub Pro Centrum - ma na celu przede wszystkim działanie na rzecz dobra mieszkańców" - powiedział w czwartek dziennikarzom przewodniczący nowego klubu Rafał Rosiński.

Dodał, że radni Pro Centrum będą wspierać "wszystkie dobre projekty", a także składać własne, szczególnie takie, które miałyby na celu "równomierny podział środków pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią województwa".

Nowy klub utworzyli, poza Rafałem Rosińskim, wcześniej niezrzeszonym, także Zbigniew Chojecki (dotychczas klub KO) i Artur Wezgraj (wcześniej w Bezpartyjnych).

"Klub Pro Centrum pozwoli nam być bardziej autonomicznym tworem w naszym sejmiku. Nasz klub spowoduje, że będziemy mogli brać udział w zarządzaniu województwem" - powiedział Zbigniew Chojecki. Dodał, że klub pretenduje do uczestnictwa w zarządzie województwa ze względu na większe "możliwości decyzyjne".

Dodał, że członkowie klubu ustawiają się "pośrodku sceny politycznej sejmiku województwa zachodniopomorskiego po to, aby reprezentować mieszkańców stojących pośrodku". "Będziemy tymi ludźmi, którzy będą raczej łączyć niż dzielić, będziemy zabiegać o każdy region" - powiedział, dodając, że chodzi przede wszystkim o dofinansowanie mniejszych regionów województwa.

"Odnosimy się do wszystkich inicjatyw, które mają charakter prodemokratyczny, prorozwojowy w sensie rozwoju gospodarczego, w sensie rozwoju społecznego, nie chcemy natomiast uczestniczyć w sporach sejmiku o charakterze ideologicznym czy walk międzypartyjnych" - powiedział Artur Wezgraj.

Dodał, że członków nowego klubu łączy "próba zbudowania strategii i wpłynięcie na strategię funkcjonowania województwa zachodniopomorskiego w tej części, za którą odpowiada sejmik i zarząd województwa" tak, aby w założeniach strategicznych uwzględniony był zrównoważony rozwój.

Członkowie Pro Centrum zaznaczyli, że trwają rozmowy z radnymi innych klubów na temat wstąpienia do ich formacji. Nie chcieli jednak rozmawiać o konkretnych nazwiskach.

W sejmiku województwa zachodniopomorskiego trzydzieścioro radnych zrzeszonych jest obecnie w czterech klubach. Oprócz trzyosobowego Pro Centrum to także kluby: Koalicji Obywatelskiej (należy do niego 11 osób), Prawa i Sprawiedliwości (11 osób) i PSL-SLD (3 osoby), dwoje radnych jest niezrzeszonych (przed odejściem Wezgraja byli w klubie Bezpartyjnych). KO, PSL-SLD i radni niezrzeszeni tworzą koalicję.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!