Partnerzy portalu

Obchody Święta Niepodległości; w Warszawie Marsz Niepodległości

  • PAP
  • 11 listopada 2021 - 06:00
W czwartek w całym kraju odbędą się uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Centralne obchody zaplanowano w południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie; wcześniej w Belwederze prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje generalskie. Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości.

W tym roku organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości będzie częścią obchodów państwowych.

Uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się w czwartek z samego rana. Po godzinie 8.00 w Warszawie prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. W ten sam sposób twórców II Rzeczypospolitej mają zamiar uczcić przed południem: premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

O godz. 9 prezydent wręczy w Belwederze nominacje generalskie. W tym roku Andrzej Duda postanowił awansować pięciu oficerów wojska, w tym dowódcę WOT, oraz czterech oficerów Straży Granicznej. W wydarzeniu mają uczestniczyć także: szef MON Mariusz Błaszczak oraz marszałek Grodzki.

Kolejnym punktem uroczystości będzie msza święta za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej, której przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Tego dnia również w Świątyni zapłonie Świeca Niepodległości, podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce.

W południe zaplanowano Uroczystą Odprawę Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, w której mają uczestniczyć m.in. prezydent, marszałkowie: Sejmu i Senatu, premier, prezes PiS oraz przedstawiciele opozycji. Spodziewane są wystąpienia: głowy państwa i szefa MON; oddany zostanie też salut narodowy z 21 salw armatnich. W trakcie uroczystości zaplanowano ponadto złożenie wieńców m.in. przez najważniejsze osoby w państwie. Po uroczystościach, o godz. 14.00 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe.

Godzinę wcześniej na Rondzie Dmowskiego, w samym centrum Warszawy, rozpocznie się organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości, który w tym roku ma mieć charakter wydarzenia państwowego. Decyzja, którą podjął i ogłosił we wtorek szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, ma związek z dwoma wyrokami stołecznych sądów, które uchyliły decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji Marszu Niepodległości. Organizacji pochodu sprzeciwiał się także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Marsz, jak to miało miejsce w ostatnich latach, przejdzie z Ronda Dmowskiego Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego na błonia PGE Narodowego. Bezpieczeństwo jego uczestnikom mają zapewnić: Policja i Żandarmeria Wojskowa.

Rzecznik Policji nadkom. Sylwester Marczak podkreślał w środę, że liczy, iż demonstracja przebiegnie pokojowo. Niemniej wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł polecił we wtorek władzom stolicy uprzątnięcie z trasy Marszu Niepodległości m.in. kostkę brukową składowaną w związku z prowadzonymi pracami remontowymi czy elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Prezydent Warszawy, na którego polecenie tego typu prace odbywały się w stolicy już od kilku dni, zapewnił w środę, że trasa zostanie odpowiednio przygotowana.

Pierwotnie identyczną, jak Marsz Niepodległości, trasą miał przejść pochód pod hasłem "Niepodległa Dla Wszystkich", który w stołecznym ratuszu zgłosiły aktywistki z grupy "14 kobiet z mostu". W środę jednak organizatorki poinformowały o odwołaniu wydarzenia. Jak tłumaczyły, w obliczu decyzji szefa UdSKiOR o upaństwowieniu Marszu Niepodległości przeprowadzenie ich zgromadzenia w tym samym czasie i miejscu, jest niemożliwe.

Wieczorem o godz. 18.00 w Krakowie premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński wystąpią w ramach uroczystości, które odbędą się w sali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".

103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości planują uczcić także politycy opozycji. Delegacja Koalicji Obywatelskiej z udziałem m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i wiceszefa PO Tomasza Siemoniaka planuje złożyć w czwartek rano kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, a następnie przed pomnikami: Józefa Piłsudskiego (u zbiegu ulic gen. Tokarzewskiego i Karaszewicza), Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze), Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Ignacego Paderewskiego.

Reprezentanci Lewicy (m.in. szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski oraz posłowie: Adrian Zandberg i Wanda Nowicka) złożą przed południem kwiaty przed Bramą Straceń na warszawskiej Cytadeli oraz przy pomniku Ignacego Daszyńskiego. W południe Gawkowski ma wziąć udział w Uroczystej Odprawie Wart na pl. Piłsudskiego.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz będzie przebywał w Małopolsce. Szef Stronnictwa ma uczestniczyć rano w mszy świętej w intencji ojczyzny w Sanktuarium Matki Boskiej Gdowskiej w Gdowie. Później złoży kwiaty przed Pomnikiem Pamięci przy Plantach Gdowskich, a po południu weźmie udział w obchodach Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie.

Wieczorem w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się koncert "Ku pokrzepieniu serc - Symfonia Niepodległości". W koncercie wystąpią Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej oraz Małgorzata Walewska i Tomasz Rak. Po koncercie planowane jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i religijnych.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!