Partnerzy portalu

Obecni prezydenci górą

W miastach, w których startują dotychczasowi prezydenci, mają oni sporą przewagę nad kandydatami spod partyjnych szyldów i mogą być niemal pewni reelekcji.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Tak wynika sondażu jaki instytut GfK Polonia wykonał dla „Rzeczpospolitej”. Najwyraźniej widać to we Wrocławiu. Urzędującego prezydenta Rafała Dutkiewicza chce poprzeć 70 proc. ankietowanych, podczas gdy jego najmocniejszy konkurent Dawid Jackiewicz z PiS może liczyć na zaledwie 8 proc. głosów.

Podobnie jest w Zabrzu. Nadzieje na zdobycie prezydentury miał Mirosław Sekuła z PO, szef hazardowej komisji śledczej. Sondaż daje mu zaledwie 16 proc. poparcia, podczas gdy obecna prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik może liczyć na 53 proc. głosów w wyborach.

Dużą popularnością cieszy się partyjny kandydat na prezydenta Katowic. Popierany przez Platformę Arkadiusz Godlewski zdobywa 23 proc. głosów. Ale nie daje mu to przewagi nad obecnym prezydentem miasta. Piotr Uszok cieszy się poparciem 44 proc. wyborców.

W Sopocie oskarżanemu o korupcję prezydentowi Jackowi Karnowskiemu sondaż daje nadzieję na 43 proc. głosów, gdy kandydaci partyjni mają jednocyfrowe poparcie.

Zbadania wynika jednak, że choć dotychczasowi prezydenci utrzymują przewagę, ich pozycja zaczyna się chwiać. Nie mają tak dużego poparcia jak przed poprzednimi wyborami.

W Szczecinie obecny prezydent Piotr Krzystek został wybrany w 2006 r. jako kandydat PO. W tych wyborach Platforma wystawi innego kandydata Arkadiusza Litwińskiego. Efekt: Krzystek uzyskuje w badaniu 27 proc., a Litwiński – 9.

W Krakowie prezydenta Jacka Majchrowskiego (39 proc. w sondażu) popierał dotąd Sojusz Lewicy Demokratycznej. Ale SLD zastanawia się, czy w wyborach wystawić własną kandydatkę Joannę Senyszyn.

Eksperci uważają, że partyjny atak na samorządy to ogromne dla nich zagrożenie – pisze „Rzeczpospolita”.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!