Partnerzy portalu

Obecni prezydenci pewniakami w Wielkopolsce?

  • PAP
  • 22 października 2014 - 19:50 | Aktualizacja: 22 października 2014 - 19:52
Włodarze siedmiu wielkopolskich miast prezydenckich starają się o reelekcję w wyborach samorządowych. Wśród ich konkurentów są posłowie, samorządowcy i społecznicy.

Według politologa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dr. Bogdana Nawrota konkurenci dotychczasowych włodarzy będą mieli trudne zadanie.

Czytaj też: Dyskusja o kadencjach włodarzy jest potrzebna

"Urzędujący prezydenci są sprawdzeni. Wyborcy wiedzą, co robili, jak rządzili. Jeśli nie ma wyrazistego kontrkandydata, to ludzie nie chcą ryzykować. Zmieniamy władzę, gdy mamy lepszą propozycję" - powiedział ekspert.

W Wielkopolsce najdłużej, bo od 1998 r., rządzą prezydenci: Poznania Ryszard Grobelny i Leszna Tomasz Malepszy. Ten drugi samorządowiec zapowiedział, że jeśli wygra, będzie to jego ostatnia kadencja.

Największą konkurencję ma obecny prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Przed czterema laty w pierwszej turze zdobył 49,5 proc. głosów. W drugiej turze z poparciem 66,3 proc. pokonał kandydata PO. W tych wyborach bezpartyjny Grobelny jednocześnie kandyduje do wielkopolskiego samorządu. Jest liderem jednej z list komitetu KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska.

W listopadowych wyborach najpoważniejszymi konkurentami Grobelnego będą partyjni kandydaci. PO wystawiła Jacka Jaśkowiaka. Jaśkowiak jest społecznikiem angażującym się w sprawy miasta. W 2010 r. również starał się o fotel prezydenta Poznania - był kandydatem KWW Porozumienie My.Poznaniacy i zdobył 7,2 proc. głosów.

W ocenie dr. Nawrota, Grobelny jest pewniakiem w nadchodzących wyborach.

"Myślę, że zwycięży w pierwszej turze. PO nie ma lidera. Szukała kandydata i przeniosła go z ruchów miejskich - to dziwny układ" - powiedział ekspert.

PiS po raz drugi z rzędu postawiło na posła Tadeusza Dziubę. W wyborach w 2010 r. zdobył 14 proc. głosów. Politolog przewiduje, że w związku z wyższymi notowaniami PiS, Dziuba może osiągnąć drugi wynik w mieście, ale raczej nie wejdzie do drugiej tury.

Kandydatem komitetu SLD Lewica Razem został lider lokalnych struktur Sojuszu i szefujący klubowi SLD w radzie miasta Tomasz Lewandowski. W wyborach wystartuje również Zygmunt Kopacz (Kongres Nowej Prawicy) oraz kandydaci niezależni: Anna Wachowska-Kucharska i Maciej Wudarski, a także Bogdan Grobelny z KWW Lista Bogdana Grobelnego.

Lesznem od 16 lat rządzi związany z SLD Tomasz Malepszy, startujący z KWW Tomasza Malepszego Lewica dla Leszna. W ostatnich wyborach wygrał w pierwszej turze zdobywając 67,4 proc. głosów. Politolog ocenia jednak, że tym razem o sukces może być trudniej.

"Prezydentowi może zaszkodzić kandydat PO Tadeusz Pawlaczyk. W II turze wskazałbym jednak na Malepszego" - prognozuje dr Nawrot.

Pawlaczyk w ostatnich wyborach zdobył 20,4 proc. głosów. Elektorat PO ma do wyboru także drugiego kandydata: z listy KWW PL18 startuje poseł Platformy Łukasz Borowiak, który przed objęciem parlamentarnego mandatu był miejskim radnym. Stawkę uzupełnia wystawiony przez PiS przedsiębiorca Adam Kośmider.

W Pile o drugą kadencję powalczy Piotr Głowski z PO. Jego konkurenci to działacz Unii Pracy Jan Lus z KWW Lewica Razem, radny sejmiku województwa Marcin Porzucek z PiS, Włodzimierz Lewiński z KWW Praca dla wszystkich mieszkańców Piły, oraz Błażej Parda z KWW Błażej Łukasz Parda Tak dla Jadwiżyna. 28-latek jest jednym z najmłodszych kandydatów na prezydenta w Wielkopolsce.

Koninem od 2010 r. rządzi lewicowy prezydent Józef Nowicki. Przed czterema laty Nowicki przegrał pierwszą turę wyborów - zdobył 28,2 proc. głosów, a reprezentujący wówczas PO Wiesław Steinke miał 38,6 proc. Prezydent z SLD obronił się w II turze. Tym razem Nowicki ma sześciu kontrkandydatów.

Jednym z nich jest zastępca prezydenta Konina Marek Waszkowiak reprezentujący PiS. PO postawiło na starostę powiatu konińskiego Małgorzatę Waszak. W wyborach startuje również były zastępca Nowickiego Dariusz Wilczewski z KWW Koniński Klub Samorządowy oraz Przemysław Dudek z KWW Porozumienie Prawicy, Dariusz Rutecki z KWW Bezpartyjny Konin i Marcin Szubert z KWW Dla Konina.

W Kaliszu w wyborach prezydenta miasta bierze udział czterech kandydatów. Według dr. Nawrota bezwzględnym faworytem jest urzędujący od 2002 r. prezydent Janusz Pęcherz. "Powinien wygrać w pierwszej turze" - prognozuje politolog. Dla Pęcherza byłoby to powtórzenie wyborczego sukcesu z 2010 r. kiedy zdobył 50,1 proc. głosów.

SLD Lewica Razem postawiło na radną miejską Karolinę Pawliczak, PiS wystawia wiceprzewodniczącego rady miasta Andrzeja Plichtę. Kandydatem jest też Grzegorz Sapiński z KWW Wspólny Kalisz.

W Ostrowie Wielkopolskim o reelekcję walczył będzie rządzący miastem cztery ostatnie lata Jarosław Urbaniak z PO. Wśród jego konkurentów jest poseł Sprawiedliwej Polski Andrzej Dera startujący z własnego komitetu i wspierany przez prawicowe środowiska. Z kolei SLD popiera radną miejską Beatę Klimek. Ze swoim szefem chce też powalczyć obecny zastępca prezydenta Stanisław Krakowski z KWW Porozumienie Samorządowe St Krakowskiego. O prezydenturę ubiega się również radny miejski Marian Herwich z KWW Ostrowskie Forum Niezależnych i Maciej Klósak z KWW Macieja Klósaka Nowy Ostrów.

Zdaniem politologa, Urbaniak przez pierwszą kadencję "nie zdążył się zużyć". "W Ostrowie zwiększa się udział wyborców PiS, może być druga tura, ale stawiam na ponowny wybór prezydenta miasta" - dodał dr Nawrot.

Gnieznem od 2006 r. zarządza Jacek Kowalski z SLD. W wyścigu o trzecią kadencję ma do pokonania dwóch kandydatów, radnych powiatowych: Tomasza Budasza z PO i Krzysztofa Ostrowskiego z PiS.

KOMENTARZE1

  • K. Knasiak 2014-10-25 23:02:15
    odnosnie glosowania w Lesznie... Pan dr Nawrot nie do konca orientuje sie w sytuacji w Lesznie, Kandydat PO Pawlaczyk nie ma najmniejszych szans w wyborach co potwierdzily juz glosowania sprzed 4 lat. Dojdzie do drugiej tury a kontrkandydatem malepszego bedzie kandydat PL18 Borowiak gdyz na obecna c...hwile rosnie druga sila w miescie Lesznie. Prosze uwazniej sie przyjrzec tej ciekawej sytuacji. pozdrawiam  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!