Partnerzy portalu

Obraz Ewy Juszkiewicz na aukcji Polswiss Art

  • PAP
  • 5 czerwca 2023 - 11:10
„Scena polowania” – obraz gwiazdy młodego pokolenia malarzy, którym Ewy Juszkiewicz wygrała „Kompas młodej sztuki” w 2015 roku – będzie licytowany na Aukcji Dzieł Sztuki 6 czerwca w Domu Aukcyjnym Polswiss Art. Prace artystki od kilku lat biją rekordy w znanych, prestiżowych domach aukcyjnych na świecie.

Charakterystyczne dla twórczości Ewy Juszkiewicz (rocznik 1984) są surrealistyczne kobiece portrety inspirowane sztuką dawną, przy czym w miejscu twarzy malarka umieszcza zwoje materiału, bukiety kwiatów, muszle, liście lub inne formy ze świata przyrody. "Scena polowania", płótno z cenionego na świecie cyklu portretów kobiecych, który po raz pierwszy pojawia się na aukcji w Polsce, będzie licytowany od miliona złotych.

"Scena polowania" z 2014 r. to obraz, dzięki któremu Ewa Juszkiewicz w 2015 roku wygrała Kompas Młodej Sztuki. Artystka odwołuje się w nim do pierwowzoru - obrazu Antona Graffa z 1801 roku, przedstawiającego jego córkę, Caroline Susanne Graff.

Wskazuje na to zarówno sposób ujęcia postaci, jak i biała, odcinana pod biustem suknia oraz zakrywający ramiona szal. "Zamiast twarzy, malarka ukazuje fantazyjny bukiet, złożony z roślinności, wielokolorowych futer i piór zwierzyny łownej, zwieńczony ozdobną muszlą. (…) Czy przedstawiona modelka to kobieta do zdobycia niczym trofeum myśliwskie? Kandydatka na wydaniu? Surrealistyczna maska rodzi pytania o celowość artystycznego zabiegu i wywołuje napięcie związane z niepewnością i ciekawością, co się za nią kryje" - taka charakterystyka płótna widnieje w katalogu.

"Uważam, że maska daje nam więcej możliwości wypowiedzi, ponieważ uwalnia nas z konwencji, które przylgnęły do naszego życia" - zaznacza w jednym z wywiadów w berlińskiej prasie Ewa Juszkiewicz.

"Mamy nadzieję, że licytacja zgromadzi międzynarodową publiczność. Mając dobre rezultaty w promocji klasyków polskiego malarstwa, mistrzów XIX wieku i mistrzów powojennej awangardy czekaliśmy od lat na gwiazdę nowego pokolenia. Na nowe nazwisko, które zelektryzuje. Ewa Juszkiewicz, która w fenomenalny sposób buduje swoją karierę jest obecnie tym polskim nazwiskiem na arenie międzynarodowej. Jej kariera nie jest bez znaczenia dla setek młodych artystów, tutaj, w kraju. To jest przede wszystkim wielka inspiracja" - zaznacza w rozmowie z PAP Iwona Buchner-Grzesiak prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art.

Szokujące i tajemnicze obrazy Ewy Juszkiewicz znajdują się już w najlepszych światowych galeriach jak reprezentujące ją Gagosian i Almine Rech.

"Ewa ma unikatowy styl, pokazujący uwielbienie dla klasycznego portretu. W jej pracach jest wiele artystycznego rodowodu. Jest bardzo skrupulatna, jeśli chodzi o detal, używa eleganckich, przyjemnych dla oka elementów, te fantazyjne kompozycje są w tańcu, w ruchu, pokazują esencję kobiecości" - charakteryzuje twórczość malarki Freja Harrell dyrektor nowojorskiej Gagosian Gallery reprezentującej artystkę.

Ewa Juszkiewicz jest obecnie jednym z najgłośniejszych nazwisk polskiej sztuki współczesnej i to na arenie międzynarodowej. Artystka od kilku lat bije rekordy w najbardziej prestiżowych domach aukcyjnych na świecie, a jej praca "Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)" z 2019 r. wzbudziła niezwykłą sensację w maju 2022 roku, osiągając w nowojorskim Christie's wynik niemal 7 mln złotych.

Pochodząca z Gdańska malarka obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Studiowała na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, broniąc w 2009 roku dyplom u Macieja Świeszewskiego. Rok później rozpoczęła doktorat na akademii w Krakowie. Tam też w Otwartej Pracowni w 2011 r. została zorganizowana jej pierwsza indywidualna wystawa, na której zaprezentowała ekspresyjne, turpistyczne wizerunki kobiet i dzieci. Podejmując wątek piękna i brzydoty, przedstawiała swoje postacie w pewnej deformacji, często bez twarzy - zasłonięte włosami, zamaskowane, tajemnicze, a nawet demoniczne.

Młoda artystka może pochwalić się wieloma ważnymi nagrodami i wyróżnieniami. Jest m.in. laureatką Grand Prix 41. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2013" i 5. Kompasu Młodej Sztuki (2015), a także finalistką the Vordemberge-Gildewart Foundation Award w 2018 r.

W 2014 r. znalazła się również na liście "100 Artists of Tomorrow", opublikowanej przez angielskiego kuratora Kurta Beers. Jej prace są częścią wielu znaczących kolekcji np. takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Zachęta Olsztyn czy Bielska Gallery BWA.

Reprodukcja "Sceny polowania" znajduje się na okładce katalogu Aukcji Dzieł Sztuki, która odbędzie się 6 czerwca w Domu Aukcyjnym Polswiss Art. Obok pracy Ewy Juszkiewicz licytowanych będzie blisko siedemdziesiąt obiektów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!