Partnerzy portalu

Od 1 lipca ponownie można zwiedzać Muzeum Auschwitz

  • PAP
  • 17 czerwca 2020 - 13:50
Od 1 lipca ponowne będzie można zwiedzać tereny byłego niemieckiego obozu Auschwitz – zakomunikował w środę rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel. Obowiązywać będą jednak zasady przystosowane do wymogów sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Bartyzel poinformował, że wstęp na teren obu części byłego obozu, zarówno Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau, będzie wyłącznie na podstawie kart wstępu. Rezerwacji na zwiedzanie z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne, można dokonywać już w serwisie online visit.auschwitz.org. "Dostępne są terminy od 1 lipca do 30 września" - zaznaczył.

Bartyzel podał, że zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych odbywać się będzie w mniejszych niż dotychczas grupach, maksymalnie do 15 osób. Zmniejszona będzie też liczba osób łącznie przebywających na terenie muzeum.

"Odwiedzający będą musieli zachować bezpieczny dystans interpersonalny, zarówno przed wejściem do Muzeum, jak i podczas zwiedzania. Na terenie obowiązują przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa. W kilku miejscach zostały umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła bramka dezynfekcyjna" - wskazał Bartosz Bartyzel.

Wicedyrektor placówki Andrzej Kacorzyk zapowiada, że dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa zwiedzania z mniejszą liczbą miejsc, gdzie odwiedzający mogą się ze sobą zetknąć. "Wewnątrz budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą. Większa przestrzeń powstała dzięki usunięciu z wystawy wszystkich poziomych gablot, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu podczas zwiedzania" - powiedział.

Kacorzyk dodał, że dla zwiększenia bezpieczeństwa przewodnicy muzeum będą nosili przyłbice ochronne. Odbiorniki oraz słuchawki wykorzystywane przy zwiedzaniu spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Odwiedzający mogą korzystać z własnych słuchawek, które muszą pasować do portu mini-jack.

W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I stanęły tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historię oraz zobaczyć wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, przykładowo podziemia bloku 11.

Zmianie ulegną godziny otwarcia. Miejsce Pamięci zwiedzać będzie można od godziny 9. Od lipca do września do godziny 16 zwiedzanie odbywać się będzie wyłącznie z przewodnikiem.

Z powodu epidemii Covid-19 muzeum było zamknięte dla zwiedzających od 12 marca.

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński, cytowany w komunikacie placówki, podkreślił, że drastycznie odczuła ona brak odwiedzających, także od strony finansowej. "Wiele programów i inwestycji musiało zostać odwołanych lub odłożonych na przyszłe lata. W przeszłości otrzymywaliśmy pytania, czy nie można by wprowadzić odpłatnych biletów wstępu, skoro zgromadzone w ten sposób fundusze pomagałyby w realizacji misji Muzeum. Mimo aktualnej bardzo trudnej sytuacji, chcemy, by wejście w obszar Miejsca Pamięci pozostało darmowe" - powiedział.

Szef Muzeum zaznaczył jednak, że wychodząc naprzeciw osobom, które są gotowe wspierać je, wprowadzony został system "pay what you want". "Każdy będzie mógł zadać sobie pytanie, czy chce wejść za darmo, czy może chce wspomóc nas jakąś sumą. W ten sposób troska o naszą misję może stać się wspólną sprawą" - dodał Cywiński.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!