Partnerzy portalu

Od wtorku Miejsce Pamięci Auschwitz dostępne codziennie

  • PAP
  • 14 czerwca 2021 - 16:46
Od wtorku Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie dostępne dla odwiedzających codziennie – podała instytucja. Od początku maja br. były niemiecki obóz zwiedzać można było jedynie od piątku do niedzieli.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Wicedyrektor muzeum Andrzej Kacorzyk podkreślił, że ograniczenie dni otwarcia instytucja traktowała jako rozwiązanie wyjątkowe i tymczasowe. Związane było z sytuacją wywołaną pandemią. Ostatnio liczba odwiedzających zdecydowanie jednak wzrosła i dlatego muzeum wróciło do całotygodniowej dostępności.

Biuro prasowe muzeum podało, że rezerwacji, by zwiedzić były niemiecki obóz z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejść indywidualnie, można dokonywać jedynie w serwisie online visit.auschwitz.org. Wejść na teren obu części byłego obozu - Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau - można wyłącznie na podstawie karty wstępu.

Zasady zwiedzania są przystosowane do obowiązujących wymogów sanitarnych. Odwiedzający muszą zachować bezpieczny dystans interpersonalny. Obowiązują przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa. Mierzona będzie temperatura.

Przygotowana została specjalna trasa zwiedzania. Minimalizuje ona liczbę miejsc, w której stykają się ze sobą odwiedzający. Wewnątrz budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą. W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I ustawione zostały tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historię oraz zobaczyć m.in. wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, jak przykładowo podziemia bloku 11.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W 2019 r. były niemiecki obóz zwiedziło 2,32 mln osób. W kolejnym roku, na którym piętno odcisnęła pandemia, a placówka przez wiele miesięcy była zamknięta, miejsce pamięci odwiedziły 502 tys. osób.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!