Partnerzy portalu

Ogłoszono finalistów konkursu Nagroda POLIN 2021

  • PAP
  • 12 listopada 2021 - 14:08
Urszula Antosz-Rekucka, Marek Chmielewski, Józef Gucwa, Inga Marczyńska, Dariusz Popiela oraz Urszula Rybicka zostali finalistami konkursu Nagroda POLIN 2021. Laureata wyróżnienia przyznawanego osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów poznamy 30 listopada.

Jak poinformowało w piątek Biuro Prasowe Muzeum POLIN, kapituła wyłoniła sześciu finalistów spośród ponad 100 zgłoszeń z całego kraju. "W gronie nominowanych znaleźli się ludzie, którzy działają z potrzeby serca lub poczucia misji, wkładając w to mnóstwo energii, czasu, a często również własnych środków finansowych. Nasi tegoroczni finaliści są bardzo różni, ale łączy ich jedno: mimo przeciwności działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów, stawiając opór wobec obojętności i zapomnienia" - powiedział kierownik konkursu Nagroda POLIN 2021 Radosław Wójcik, cytowany w komunikacie.

Wśród nominowanych znalazła się m.in. Urszula Antosz-Rekucka, która jest społeczną opiekunką zabytków, założycielką i prezeską Fundacji Sztetl Mszana Dolna. "Jest bardzo nietypową katechetką, która od lat dba o pamięć o dawnych żydowskich mieszkańcach Mszany Dolnej. Przybliża piękno żydowskiej kultury, edukuje uczniów w poszanowaniu dla innych wyznań i kultur, czasem płacąc stygmatyzacją, czy narażeniem na antysemickie wyzwiska" - czytamy.

O nagrodę ubiega się również sołtys wsi Orla, radny Rady Gminy Orla Marek Chmielewski, który "we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Orli oraz lokalnymi organizacjami pozarządowymi podejmuje szereg działań, mających na celu upamiętnienie żydowskich mieszkańców gminy". "Szczególnym miejscem aktywności Marka Chmielewskiego jest przepiękna synagoga w Orli, stanowiąca obecnie miejsce działań na rzecz pamięci i dialogu: to tutaj odbywają się uroczystości, koncerty, wydarzenia kulturalne, wystawy, konferencje, projekcje współczesnych filmów izraelskich, a przede wszystkim codzienne rozmowy z mieszkańcami Orli" - podano.

Kolejnym finalistą został mieszkaniec Bobowej, wieloletni pasjonat lokalnej historii Józef Gucwa. "W 2018 roku z własnych środków dokonał zakupu pożydowskiego budynku z myślą stworzenia tam muzeum o tematyce żydowskiej. Izba +Okruchy pamięci Dom Landaua+ została otwarta w Bobowej przy ul. Rynek 7 w 2020 roku. To tutaj miłośnik historii starannie wyszukiwał, remontował, gromadził i ostatecznie udostępnił publiczności wszystkie odnalezione przedmioty, wiernie oddając przedwojenny charakter gospody prowadzonej przed laty przez rodzinę Leona Landaua" - przekazano.

Nominację otrzymała też artystka-plastyk i edukatorka Inga Marczyńska. "Mieszka w Jaśle, lecz jej działalność obejmuje wiele innych miejsc w Małopolsce i na Podkarpaciu. Dba o miejsca pamięci, o które bardzo często nikt się nie troszczy, edukuje młodzież, prowadzi zajęcia artystyczne dotyczące kultury i tradycji żydowskiej dla dzieci i młodzieży. Dzięki jej zaangażowaniu możliwe stało się przywrócenie pamięci o Sali Korzennik i Racheli Pacher. Po 79 latach dziewczęta z Kołaczyc, zamordowane w 1942 roku podczas likwidacji społeczności żydowskiej Jasła i okolic, zostały pochowane na cmentarzu żydowskim w Tarnowie" - podkreślono.

Zwycięzcą może okazać się też sportowiec i kajakarz Dariusz Popiela, działacz Sądeckiego Sztetla i autor projektu "Ludzie, nie liczby", w ramach którego "na cmentarzach, gdzie przeprowadzano projekt upamiętniane są z imienia i nazwiska ofiary Holocaustu". "Współorganizator rocznic związanych z tragedią Żydów oraz spotkań przybliżających kulturę żydowską w Nowym Sączu. Inicjator i koordynator budowy Pomników upamiętniających z imienia i nazwiska Żydów ofiary Zagłady z Krościenka nad Dunajcem, Grybowa, Czarnego Dunajca" - napisano.

Listę nominowanych dopełnia publicystka, recenzentka, edukatorka i prezeska Fundacji Żydoteka Urszula Rybicka. "Polskim czytelnikom przybliża kulturę żydowską, głównie skupiając się na literaturze. Publikuje w mediach społecznościowych, gdzie jej wpisy śledzi kilkanaście tysięcy czytelników. Stworzona przez nią Żydoteka jest jedynym polskim serwisem, który w kompleksowy sposób przedstawia literaturę Żydów. Urszula Rybicka jest także autorką projektu Żydowski Wrocław, który realizuje w ramach Stypendium Prezydenta Wrocławia. Jeszcze w tym roku premierę będzie miała jej strona internetowa o żydowskiej tożsamości stolicy Dolnego Śląska" - czytamy.

Finał konkursu odbędzie się 30 listopada w mediach społecznościowych oraz podczas uroczystości zorganizowanej w muzeum.

Konkurs Nagroda POLIN od 2015 r. wyróżnia osoby lub organizacje chroniące pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniające się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.

Szczegółowe informacje o nagrodzie można uzyskać pod adresem: www.polin.pl/.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!