Partner portalu

Ok. 1,5 tys. osób wzięło udział w wigilii dla potrzebujących

  • PAP
  • 22 grudnia 2014 - 21:20
Ok. 1,5 tys. osób - samotnych, bezdomnych i potrzebujących - zasiadło w poniedziałek przy wigilijnych stołach ustawionych w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Wigilia dla samotnych i bezdomnych odbyła się w tym mieście już po raz 22.

Wśród wigilijnych gości była m.in. 26-letnia Patrycja, mieszkanka Opola, która do Centrum przyszła z czwórką dzieci: rocznym oraz dwu-, trzy- i pięcioletnim. Tłumaczyła, że utrzymuje się z niewielkich alimentów i 500 zł zasiłku. Nie pracuje. "Dlatego nie stać mnie na wiele. A tu dzieci, po wieczerzy, dostaną paczki. Każdy pluszowy miś czy czekolada sprawi im wielką radość" - powiedziała PAP.

Patrycja w opolskiej wigilii dla samotnych, bezdomnych i potrzebujących uczestniczyła już po raz szósty w ciągu ostatnich lat. Zaznaczyła, że w jej domu takiej świątecznej kolacji nie będzie. "A tu jest nie tylko dobry posiłek, paczki dla dzieci, ale też miła atmosfera, okazja do przełamania się opłatkiem, porozmawiania" - mówiła.

Do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego przyjechała także Bogusława Waszczyńska - od lat bezrobotna, od 4 lat wdowa, będąca rok przed emeryturą. "W tej opolskiej wigilii biorę już udział chyba piąty raz. Raz, że nie stać mnie w domu na przygotowanie świątecznej kolacji, dwa - tu atmosfera zawsze jest ciepła. Można spotkać kogoś, kto też jest w trudnej sytuacji i porozmawiać" - mówiła.

Na opolskiej wigilii dla samotnych, bezdomnych i potrzebujących, jak co roku, był opłatek, modlitwa i ciepły posiłek. Uczestniczący w niej ordynariusz Diecezji Opolskiej bp Andrzej Czaja życzył zebranym, by nadchodzące święta były dla nich "czasem budzenia w sobie nadziei" i "doświadczania bliskości Jezusa - nawet w trudnych warunkach życia". W wigilii wzięli też udział przedstawiciele władz - wojewoda opolski, prezydent i wiceprezydent Opola, członek zarządu województwa. Były kolędy oraz występy dzieci.

Jak podała PAP Beata Marciniak-Wieczorek na stoły zebranym w opolskim CWK podano w poniedziałek m.in. ok. 330 litrów zupy grzybowej z makaronem, 135 kg ryby, 280 kg ziemniaków i 1100 gołąbków w sosie pomidorowym. Do tego surówkę z kapusty, napoje, jabłka.

Dusan Bogdanov ze Stowarzyszenia Wigilia dla Samotnych i Bezdomnych, które rokrocznie organizuje wydarzenie, zapewnił, że dla każdego z uczestników poniedziałkowej wieczerzy przygotowano paczki z artykułami chemicznymi i spożywczymi. Było też ok. 300 paczek dla dzieci - ze słodyczami, przyborami szkolnymi czy zabawkami.

Sławomira Wójciak ze Stowarzyszenia zaznaczyła jednak, że w związku ze zmianami przepisów dotyczących Programu Pomocy Żywnościowej 2014-2020 realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD), Stowarzyszenie nie skorzystało z nieodpłatnych produktów żywnościowych dostępnych w ramach Banku Żywności. Były wśród nich makaron, mielonki wieprzowe, cukier, olej i mleko. "O tyle uboższe były więc nasze paczki, które ostatecznie zrobiliśmy z produktów kupionych za zebrane przez Stowarzyszenie pieniędzy" - mówiła.

Wójciak wyjaśniła, że wśród nowych warunków dystrybucji towarów dla potrzebujących była m.in. konieczność podpisywania przez osoby odbierające żywność dwóch dokumentów, w których m.in. mieli oni określać np. swoje dochody. "Przy organizacji takiego wydarzenia jak nasze odebranie kwestionariuszy od 1,5 tys. osób byłoby niemal niemożliwe. Poza tym w taki dzień jak dziś chcemy im pomóc, a nie stygmatyzować i zarzucać dokumentami. My musielibyśmy dostarczyć listy tych osób, a dotychczas po prostu dzieliliśmy żywność z Banku Żywności" - tłumaczyła. Dodała, że organizacje charytatywne nowymi przepisami chcą zainteresować posłów i prosić o pomoc w ich zmianie.

Ewa Makowiecka ze Stowarzyszenia poinformowała media, że cały koszt organizacji tegorocznej wigilii zamknął się w kwocie ok. 80 tys. zł. Złożyły się na nią darowizny z 1 proc. podatku, a także wpłaty od opolskich firm i osób prywatnych, które wpłacały nawet po 10 zł. Przy organizacji wigilii pracowało ok. 200 wolontariuszy - nie tylko członków Stowarzyszenia, ale też studentów i uczniów. Miasto natomiast zapewniło uczestnikom wigilii bezpłatny dowóz z centrum Opola do CWK.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!