Partnerzy portalu

Olsztyn: Podczas kwesty na cmentarzach zebrano ponad 12,5 tys. zł

  • PAP
  • 2 listopada 2021 - 16:01
Ponad 12,5 tys. zł zebrano podczas tegorocznej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii w Olsztynie - poinformował we wtorek olsztyński urząd miasta. Pieniądze mają być przeznaczone na renowację pomników i krzyży na cmentarzach św. Jakuba i św. Józefa.

Kwesta zorganizowana przez Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach odbywała się 1 listopada na cmentarzach przy ul. Poprzecznej i w Dywitach. Jak zwykle uczestniczyli w niej wolontariusze i znani olsztynianie: naukowcy, społecznicy, samorządowcy i politycy.

Jak przekazał olsztyński ratusz, podczas kwesty w tym roku zgromadzono ponad 12,5 tys. zł. Wśród kwestujących był prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który uzbierał prawie 1,7 tys. zł.

"Kwestując spędziłem na naszym cmentarzu dwie godziny. Olsztynianie okazali się bardzo hojni, serdecznie dziękuję za wsparcie tej cennej inicjatywy" - powiedział Grzymowicz.

Podobne kwesty odbywają się od 2003 roku. W tym czasie zebrano około 300 tys. zł. Uzyskane w ten sposób fundusze są przeznaczane na renowację nagrobków, ogrodzeń i krzyży na historycznych nekropoliach Olsztyna: św. Jakuba, św. Józefa i św. Jana Nepomucena.

W ubiegłym roku nie zbierano pieniędzy do puszek, ponieważ ze względów epidemicznych cmentarze były zamknięte. Zorganizowano natomiast kwestę internetową, podczas której zebrano ponad 1,7 tys. zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!