Partnerzy portalu

Operą Wrocławską pokieruje duet dyrektorów?

  • PAP/PW
  • 27 marca 2023 - 10:59 | Aktualizacja: 27 marca 2023 - 11:16
Reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki oraz dotychczasowy dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze Tomasz Janczak to duet rekomendowany przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego do kierowania Operą Wrocławską.

Dotychczasowa dyrektor Opery Wrocławskiej Halina Ołdakowska została odwołana z funkcji przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego w połowie marca. Powodem - jak podkreślono - było naruszenie przepisów prawa w zakresie dyscypliny finansów publicznych.

Zarząd województwa podjął uchwałę "zamiarową" w sprawie powołania duetu

W poniedziałek zarząd województwa dolnośląskiego podjął uchwałę "zamiarową" o powołaniu duetu, który pokieruje Operą Wrocławską. Stanowisko dyrektor miałby objąć dotychczasowy dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze Tomasz Janczak, a zastępcy dyrektora ds. artystycznych uznany reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki.

Zarząd województwa dolnośląskiego zdecydował się na powołanie dyrektora Opery Wrocławskiej bez konkursu, ponieważ - jak podano - "będzie to miało miejsce w trakcie trwania sezonu artystycznego".

W kolejnym kroku zarząd województwa wystąpi do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (organ współprowadzący Operę Wrocławską) z prośbą o wyrażenie zgody na powołanie wskazanego duetu dyrektorskiego; oraz o opinię do związków zawodowych działających w Operze Wrocławskiej i stowarzyszeń zawodowych i twórczych.

Kandydaci wcześniej kierowali już instytucjami w Warszawie, Poznaniu i Jeleniej Górze

Michał Znaniecki jest autorem ponad 200 spektakli; od przeszło 25 lat pracuje na scenach operowych całego świata, między innymi w Polsce, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Chinach, Argentynie, Chorwacji, na Węgrzech czy Kubie. Na swoim koncie ma współpracę z największymi solistami i dyrygentami takimi jak Daniel Oren, Placido Domingo, Jose Cura, Maurizio Begnini i Piotr Beczała.

Znaniecki w 2008 r. pełnił funkcję p. o. dyrektora artystycznego Opery Narodowej w Warszawie, a w latach 2009-2012, przez trzy sezony artystyczne, był dyrektorem Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu.

Tomasz Janczak ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, Wydział Wokalno-Aktorski; w 2011 r. uzyskał tytuł reżysera teatralnego, a w 2013 r. doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Współpracował jako solista z Teatrem Muzycznym w Łodzi oraz Teatrem Muzycznym w Lublinie, śpiewał jako pierwszy tenor w Teatrze Muzycznym - Operetce Wrocławskiej.

Janczak w latach 2009-2013 był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Lublinie. Od 2016 r. jest dyrektorem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!