Partnerzy portalu

Opole: Pierwsze w kraju centrum projektowania uniwersalnego powstaje na Politechnice Opolskiej

  • PAP
  • 5 grudnia 2021 - 11:13
Na Politechnice Opolskiej powstaje pierwsze w kraju centrum projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku - powiedział PAP prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

W ciągu niespełna pół roku na Politechnice Opolskiej rozpocznie działalność pierwsze w Polsce centrum wiedzy o dostępności i upowszechniania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku.

"Projektowanie uniwersalne polega na przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Produkty, w naszym przypadku mówimy o przedmiotach codziennego użytku, powinny zostać utworzone w taki sposób, aby mogli z nich korzystać wszyscy, niezależnie od tego czy są sprawni czy nie" - tłumaczy prof. Królczyk.

Działalność centrum jest poszerzeniem dotychczasowych działań skupionych na usuwaniu barier ograniczających dostęp lub możliwości użytkowania różnego rodzaju obiektów przez osoby z niepełnosprawnościami. Działalność nowego centrum zakłada projektowanie i tworzenie nowych przedmiotów w taki sposób, by tych ograniczeń nie było.

"Projektowanie uniwersalne to projektowanie skupiające się i jednocześnie uwzględniające potrzeby dostępności dla wszystkich grup odbiorców, takich jak m.in. osoby z niepełnosprawnością (np. ze schorzeniami układu wzroku czy też słuchu), ale również z ograniczeniami związanymi z wiekiem. Odpowiedni design dopasowany do tych potrzeb, który może przyjmować różną formę np. rzeczy prostych w tym odpowiedniego kształtu uszka filiżanki do kawy lub kształtu końcówki przewodu urządzenia, tak aby wygodnie wyciągnąć ją z gniazdka, powinien być czymś oczywistym w ujęciu tych potrzeb. Budowanie wiedzy w tym zakresie po prostu się opłaca, gdyż nasze społeczeństwo się starzeje" - powiedział kierownik projektu dr inż. Michał Böhm z Wydziału Mechanicznego opolskiej uczelni.

Projekt otrzymał już wsparcie w wysokości 2,5 mln złotych ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Partnerami opolskiej uczelni jest Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie i Politechnika Krakowska.

Głównym celem działalności centrum jest przede wszystkim podnoszenie świadomości i kompetencji kadry uczelni, a także współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym z zakresu projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku. Oprócz działalności szkoleniowej, w ramach projektu przewidziano wprowadzenie do siatek studiów na kierunkach związanych z wzornictwem przemysłowym przedmiotu "projektowanie uniwersalne".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!