Partner portalu

Opole: Podpisano regionalne porozumienie ugrupowań opozycyjnych

Partie i organizacje opozycji pozaparlamentarnej województwa opolskiego podpisały w stolicy regionu, deklarację o współpracy. Wśród sygnatariuszy Deklaracji Opolskiej jest opolska PO, Nowoczesna, PSL, SLD, KOD oraz klub opolskich radnych Mniejszość Niemiecka.

Deklaracja Opolska zakłada współpracę jej sygnatariuszy w działaniach mających na celu - jak poinformowano - "ograniczenie destrukcyjnych działań obecnej władzy i ochronę wartości demokratycznych". Uczestnicy uroczystości jej podpisania oceniali, że rządząca obecnie prawica "łamie porządek konstytucyjny kraju i podstawowe prawa obywateli, a jej działalność zagraża uczestnictwu Polski w strukturach Unii Europejskiej".

Reprezentujący Nowoczesną poseł Witold Zembaczyński powiedział, że podpisanie Deklaracji Opolskiej przez większość działających w regionie ugrupowań opozycyjnych jest "wydarzeniem, które wykracza poza sferę symboliczną".

Jak zaznaczył, "współpraca przy usunięciu PiS od władzy to początek". "Musimy dotrzeć do ludzi i przekonać ich, że mogą spokojnie powierzyć swoją przyszłość w nasze ręce" - powiedział.

Z kolei w ocenie posła Tomasza Kostusia (PO) deklaracja jest krokiem w dobrym kierunku. "Oczywiście, daleko jeszcze do integracji, jednak wysyłamy w Polskę sygnał: można się porozumieć, można współpracować. Pomimo różnic mamy wspólny cel - obronę demokracji w Polsce. Jako zespół współpracujących ze sobą ugrupowań mamy realne szanse na zmianę obecnej władzy" - powiedział.

Dodał, że ważnym testem będą wybory samorządowe. "Nie wiemy jeszcze, jaką ordynację przygotują nam rządzący, jednak zjednoczonej opozycji PiS i jego satelici nie będą mogli tak łatwo pokonać. Będziemy mogli wyłonić na wszystkich szczeblach kandydatów, którzy mogą stawić czoła ludziom PiS na swoim terenie. To jasny sygnał, że przechodzimy do działania" - powiedział Kostuś.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!