Partnerzy portalu

Opolskie: Z programu Mama 4+ w regionie skorzystało ponad 1,5 tys. osób

  • PAP
  • 16 października 2021 - 10:22
Z dodatkowych pieniędzy w ramach rządowego programu Mama 4+ w województwie opolskim skorzystały do tej pory 1623 osoby - poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu. W skali kraju ZUS wypłaca prawie 64 tysiące takich świadczeń.

Jak powiedział PAP Sebastian Szczurek z opolskiego ZUS, matki lub ojcowie, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci, mogą wnioskować o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Istotą świadczenia realizowanego od marca 2019 r. jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, które zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły, bo zdecydowały się na wychowywanie dzieci. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć matki po 60. roku życia, które urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej 4 dzieci. Ponadto mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i wychowali co najmniej 4 dzieci, jeśli matka zmarła, porzuciła je bądź przez długi czas ich nie wychowywała.

"W naszym regionie aż 86 procent wnioskujących o to świadczenie dostało decyzję pozytywną. Wszystkie dotyczą pań. Przeciętna wysokość świadczenia uzupełniającego na Opolszczyźnie to niemal 349 złotych. Z drugiej strony, aż 34 procent wszystkich mam otrzymuje to świadczenie w wysokości gwarantowanej minimalnej emerytury obowiązującej w dniu przyznania prawa do tych pieniędzy. Taki charakter świadczenia dostają osoby, które nigdy nie pracowały, a więc nie pobierają z ZUS emerytury, renty lub innego świadczenia" - powiedział Szczurek.

Świadczenie dopełniające jest kierowane do osób, które były aktywne zawodowo, zatem w chwili ubiegania się o dodatek rodzicielski otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę, jednak jej wysokość jest niższa od kwoty minimalnej emerytury ustalonej w konkretnym okresie. W takich okolicznościach, osoba, której ZUS przyzna świadczenie rodzicielskie będzie dostawała dopełnienie czyli wyrównanie do poziomu najniższej obowiązującej emerytury.

Aktualne dane opolskiego ZUS pokazują, że 981 pań wskazało we wnioskach o świadczenie, że urodziło i wychowało 4 dzieci, 429 kobiet wpisało 5 dzieci, 100 mam oświadczyło opiekę na 7 dziećmi, a z 79 wniosków wynika, że opolskie mamy urodziły i wychowały powyżej 9 pociech. O dodatek ubiegało się w regionie trzech mężczyzn, jednak żaden z nich nie spełniał warunków do przyznania świadczenia.

Na Opolszczyźnie ZUS odmówił wypłacania dodatku rodzicielskiego 266 osobom. Zdecydowanej większości - 180 decyzji odmownych - udzielono ze względu na przekroczenie dochodu uprawniającego do świadczenia. Ponadto z powodu wychowania mniej niż 4 dzieci - 38 odmów, a ze względu na pobyt wnioskodawcy za granicą ZUS w Opolu wstrzymał wypłatę pieniędzy 33 wnioskodawcom.

ZUS przypomina, że rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie jest przyznawane przez automatycznie. Trzeba złożyć wniosek, a gotowy formularz o nazwie ZUS ERSU jest dostępny w salach obsługi klientów we wszystkich placówkach ZUS lub do pobrania na stronie www.zus.pl.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!