Opolskie: Z programu Mama 4+ w regionie skorzystało ponad 1,5 tys. osób
Jak powiedział PAP Sebastian Szczurek z opolskiego ZUS, matki lub ojcowie, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci, mogą wnioskować o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Istotą świadczenia realizowanego od marca 2019 r. jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, które zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły, bo zdecydowały się na wychowywanie dzieci. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć matki po 60. roku życia, które urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej 4 dzieci. Ponadto mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i wychowali co najmniej 4 dzieci, jeśli matka zmarła, porzuciła je bądź przez długi czas ich nie wychowywała.
"W naszym regionie aż 86 procent wnioskujących o to świadczenie dostało decyzję pozytywną. Wszystkie dotyczą pań. Przeciętna wysokość świadczenia uzupełniającego na Opolszczyźnie to niemal 349 złotych. Z drugiej strony, aż 34 procent wszystkich mam otrzymuje to świadczenie w wysokości gwarantowanej minimalnej emerytury obowiązującej w dniu przyznania prawa do tych pieniędzy. Taki charakter świadczenia dostają osoby, które nigdy nie pracowały, a więc nie pobierają z ZUS emerytury, renty lub innego świadczenia" - powiedział Szczurek.
Świadczenie dopełniające jest kierowane do osób, które były aktywne zawodowo, zatem w chwili ubiegania się o dodatek rodzicielski otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę, jednak jej wysokość jest niższa od kwoty minimalnej emerytury ustalonej w konkretnym okresie. W takich okolicznościach, osoba, której ZUS przyzna świadczenie rodzicielskie będzie dostawała dopełnienie czyli wyrównanie do poziomu najniższej obowiązującej emerytury.
Aktualne dane opolskiego ZUS pokazują, że 981 pań wskazało we wnioskach o świadczenie, że urodziło i wychowało 4 dzieci, 429 kobiet wpisało 5 dzieci, 100 mam oświadczyło opiekę na 7 dziećmi, a z 79 wniosków wynika, że opolskie mamy urodziły i wychowały powyżej 9 pociech. O dodatek ubiegało się w regionie trzech mężczyzn, jednak żaden z nich nie spełniał warunków do przyznania świadczenia.
Na Opolszczyźnie ZUS odmówił wypłacania dodatku rodzicielskiego 266 osobom. Zdecydowanej większości - 180 decyzji odmownych - udzielono ze względu na przekroczenie dochodu uprawniającego do świadczenia. Ponadto z powodu wychowania mniej niż 4 dzieci - 38 odmów, a ze względu na pobyt wnioskodawcy za granicą ZUS w Opolu wstrzymał wypłatę pieniędzy 33 wnioskodawcom.
ZUS przypomina, że rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie jest przyznawane przez automatycznie. Trzeba złożyć wniosek, a gotowy formularz o nazwie ZUS ERSU jest dostępny w salach obsługi klientów we wszystkich placówkach ZUS lub do pobrania na stronie www.zus.pl.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.