Partner portalu

Opolskim kandydatom na prezydenta pomysłów nie brakuje

  • pap
  • 30 sierpnia 2014 - 14:02
Utworzenie Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej, darmowe 15 minut parkowania czy stworzenie tzw. Brygady Tygrysa do ściągania inwestorów - to propozycje kandydatów na prezydenta Opola. Dotychczas start w wyborach zapowiedziało 6 osób.

Choć kampania przed wyborami samorządowymi, które odbędą się 16 listopada, ruszyła dopiero w środę, to kandydaci, którzy zadeklarowali start w wyborach i walkę o stanowisko prezydenta Opola swoje pomysły przedstawiali już wcześniej na wielu konferencjach prasowych.

Kolejną już konferencję zorganizowało stowarzyszenie Razem dla Opola (RdO). Kandydat RdO na prezydenta miasta Marcin Ociepa zaproponował utworzenie - wzorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej - Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej w Opolu.

Czytaj:  Serwis wyborczy 2014

"W związku z coraz to nowymi kompetencjami przerzucanymi na samorządy potrzebujemy profesjonalnej kadry urzędniczej na szczeblu samorządowym" - mówił Ociepa. Tłumaczył, że szkoła miałaby powstać dzięki wykorzystaniu potencjału opolskich uczelni wyższych - Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej - oraz ścisłej ich współpracy z opolskimi urzędami.

Czytaj: W Ustce fotel burmistrza sprzedany za 5 mln

Wcześniej RdO zaproponowało m.in. poszerzenie kompetencji istniejących już w Opolu rad dzielnic i rozważenie powołania kolejnych rad.

Kandydat SLD na prezydenta miasta poseł Tomasz Garbowski na swoich konferencjach prasowych protestował przede wszystkim przeciw prywatyzacji należącego do miasta pakietu akcji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny, niekorzystnego jego zdaniem dla miasta. Kontestował też remont hali widowiskowo-sportowej Okrąglak.

W jego opinii lepiej wybudować nową halę lub - za pieniądze przeznaczone na Okrąglak - wyremontować lodowisko Toropol.

Garbowski zapowiadał też m.in. na konwencji programowej SLD stworzenie Brygady Tygrysa, która miałaby ściągać inwestorów, powołanie tzw. Archaniołów Biznesu, którzy mieliby opiekować się firmami już funkcjonującymi w mieście czy utworzenie wydziału ds. rodziny i punktów obsługi seniora. Jednym z jego priorytetów ma być też utworzenie w dzielnicy Metalchem Opolskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Kandydat PO na prezydenta Opola, b. wiceminister transportu i poseł Tadeusz Jarmuziewicz zaproponował z kolei, by osoby powyżej 65. roku życia i niepełnosprawni mogli korzystać z istniejącej już w mieście zniżkowej karty Opolska Rodzina. Jarmuziewicz chce też, by miasto sfinansowało starszym mieszkańcom tzw. koperty życia, dzięki którym ratownicy mają mieć informacje o pacjencie.

Karta Opolska Rodzina upoważnia dotychczas dzieci i młodzież z Opola do kupna biletów za złotówkę w miejskich instytucjach kultury i sportu. Natomiast koperta życia to plastikowy pojemnik z blankietem, w którym starsi ludzie mogliby wypisać, na jakie schorzenia cierpią i jakie leki przyjmują.

W razie interwencji medycznej w kopercie ratownicy znajdują podstawowe informacje o pacjencie. Jarmuziewicz w minionych miesiącach mówił też np. o konieczności wybudowania obwodnicy południowej Opola.

Kilka konferencji w ostatnich miesiącach zwoływał też b. wiceprezydent Opola, b. członek PO Arkadiusz Wiśniewski (obecnie stowarzyszenia Opole na Tak), którego w wyborach poprze poseł SP Patryk Jaki. W swoich wystąpieniach mocno akcentował on konieczność tworzenia w Opolu miejsc pracy.

Postulował m.in. rozwój strefy przemysłowej na os. Metalchem czy stworzenie centrum biznesowego przy ul. Ozimskiej. Wiśniewski zaproponował też np. by pierwsze 15 minut w opolskiej strefie płatnego parkowania było darmowe. Zapowiedział również, iż jednym z priorytetów jego kadencji ma być budowa nowej przeprawy przez Odrę - po uzgodnieniu z mieszkańcami jej umiejscowienia.

Prócz Garbowskiego, Ociepy, Jarmuziewicza i Wiśniewskiego walkę o fotel prezydenta Opola zapowiedzieli też radny sejmiku woj. opolskiego z PSL Grzegorz Sawicki i kandydat mniejszości niemieckiej Norbert Honka. Urzędujący prezydent Ryszard Zembaczyński (PO) po 12 latach sprawowania tej funkcji zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!