Opublikowano rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Dokument przyjęty już przez Rząd RP, zawiera szereg zmian związanych m.in. z opieką nad dziećmi, organizację nauki, rynkiem pracy czy prawiem budowlanym.
Projekt przewiduje w szczególności wprowadzenie zmian do ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
[Pełną treść projektu nowelizacji oraz uzasadnienie zamieszczamy poniżej w dziale „Multimedia”]
Specustawa, jak podkreśla rząd, została uchwalona w celu stworzenia szczególnej regulacji prawnej zapewniającej doraźną podstawę prawną do legalnego pobytu obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju.
Zastosowanie jej zapisów w praktyce przyniosło jednak doświadczenia wskazujące na potrzebę kolejnej nowelizacji polegającej na doprecyzowaniu niektórych przepisów, a także uzupełnieniu kwestii pominiętych w obowiązującej ustawie.
O najważniejszych założeniach nowelizacji mówili podczas wtorkowej konferencji ministrowie: Paweł Szefernaker, Marlena Maląg oraz Przemysław Czarnek.
Czytaj też: "Uszczelniamy system wypłaty świadczeń". Idą zmiany w rozwiązaniach dla uchodźców.
Ważną zmianą jest wprowadzenie możliwości tworzenia tzw. klubików dziecięcych oraz sprawowania opieki przez dziennego opiekuna nad ukraińskimi dziećmi w wieku od 3 do 5 lat. Dzięki temu ich matki będą mogły podjąć pracę.
Tworzyć kluby będą mogły zarówno samorządy, jak i firmy, które zechcą zatrudniać osoby z Ukrainy. Pierwsze mają działać już od lipca.
Nowa wersja ustawy zawiera uproszczenie procedur prawa budowlanego dla samorządów, aby w łatwiejszy sposób mogły zagospodarować pustostany posiadane we własnych zasobach.
Wyeliminuje też przypadki ubiegania się o świadczenia pieniężne przez osoby, które wyjechały z Polski na dłużej niż 30 dni (w takiej sytuacji stracą status uchodźcy).
Nowością jest 14-dniowy okres przejściowy dla osób, które przyjęły uchodźców, ale w związku z tym, że nie mieli oni numeru PESEL, nie mogły złożyć wniosku o wsparcie w opiece nad uchodźcami.
Pojawią się ułatwienia związane z nauką języka polskiego. Regulacje zawarte w projekcie pozwolą na organizowanie jej przez publiczne służby zatrudnienia i zlecanie jej na uproszczonych zasadach innym podmiotom. Ponadto na wniosek samorządów zawodowych lekarzy, pielęgniarek i położnych pojawi się opcja dodatkowej nauki języka, którą będą mogły przeprowadzać same.
W ramach zmian dotyczących rynku pracy, obywatele Ukrainy będą mogli zakładać w Polsce działalność gospodarczą, a także kluby opieki dziennej nad dziećmi.
Zobacz też Praca w żłobkach także dla uchodźców z Ukrainy. Ministerstwo wyjaśnia.
Wypracowany wcześniej system przyjmowania ukraińskich dzieci i młodzieży do polskich szkół i placówek oświatowych m.in. tworzenie oddziałów przygotowawczych czy możliwość zatrudniania nauczycieli ukraińskich, będzie obowiązywał również w roku szkolnym 2022/23.
W projekcie znalazły się zapisy dające organom Straży Granicznej dostęp do „ewidencji małoletnich”.
„Umożliwi to Straży Granicznej sprawne i skuteczne wykonywanie zadań wobec małoletnich cudzoziemców, a także pozwoli na skrócenie czasu trwania podejmowanych czynności kontrolno-weryfikacyjnych co przełoży się na minimalizację okresu, w jakim małoletni pozostaje w dyspozycji organu” – czytamy w uzasadnieniu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!