PARTNER PORTALU

Opublikowano projekt nowelizacji specustawy dotyczącej pomocy Ukraińcom

  • PW    25 maja 2022 - 14:05
Opublikowano projekt nowelizacji specustawy dotyczącej pomocy Ukraińcom
Nowelizacja specustawy ma przynieść kolejne ułatwienia związane z pomocą dla uchodźców (Fot. Anna Duda/krakow.pl)

Opublikowano rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Dokument przyjęty już przez Rząd RP, zawiera szereg zmian związanych m.in. z opieką nad dziećmi, organizację nauki, rynkiem pracy czy prawiem budowlanym.
  • Ważną zmianą jest wprowadzenie możliwości tworzenia tzw. klubików dziecięcych oraz sprawowania opieki przez dziennego opiekuna nad ukraińskimi dziećmi w wieku od 3 do 5 lat.
  • Nowa wersja ustawy zawiera uproszczenie procedur prawa budowlanego dla samorządów, aby w łatwiejszy sposób mogły zagospodarować pustostany posiadane we własnych zasobach.
  • Nauka języka polskiego ma być organizowana przez publiczne służby zatrudnienia i być zlecana na uproszczonych zasadach innym podmiotom.

Projekt przewiduje w szczególności wprowadzenie zmian do ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

[Pełną treść projektu nowelizacji oraz uzasadnienie zamieszczamy poniżej w dziale „Multimedia”]

Specustawa, jak podkreśla rząd, została uchwalona w celu stworzenia szczególnej regulacji prawnej zapewniającej doraźną podstawę prawną do legalnego pobytu obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju.

Zastosowanie jej zapisów w praktyce przyniosło jednak doświadczenia wskazujące na potrzebę kolejnej nowelizacji polegającej na doprecyzowaniu niektórych przepisów, a także uzupełnieniu kwestii pominiętych w obowiązującej ustawie.

O najważniejszych założeniach nowelizacji mówili podczas wtorkowej konferencji ministrowie: Paweł Szefernaker, Marlena Maląg oraz Przemysław Czarnek.

Czytaj też: "Uszczelniamy system wypłaty świadczeń". Idą zmiany w rozwiązaniach dla uchodźców. 

Powstaną klubiki dziecięce, zmiany dla dziennych opiekunów

Ważną zmianą jest wprowadzenie możliwości tworzenia tzw. klubików dziecięcych oraz sprawowania opieki przez dziennego opiekuna nad ukraińskimi dziećmi w wieku od 3 do 5 lat. Dzięki temu ich matki będą mogły podjąć pracę. 

Tworzyć kluby będą mogły zarówno samorządy, jak i firmy, które zechcą zatrudniać osoby z Ukrainy. Pierwsze mają działać już od lipca.

Nowa wersja ustawy zawiera uproszczenie procedur prawa budowlanego dla samorządów, aby w łatwiejszy sposób mogły zagospodarować pustostany posiadane we własnych zasobach.

Wyeliminuje też przypadki ubiegania się o świadczenia pieniężne przez osoby, które wyjechały z Polski na dłużej niż 30 dni (w takiej sytuacji stracą status uchodźcy). 

Nowością jest 14-dniowy okres przejściowy dla osób, które przyjęły uchodźców, ale w związku z tym, że nie mieli oni numeru PESEL, nie mogły złożyć wniosku o wsparcie w opiece nad uchodźcami.

Pojawią się ułatwienia związane z nauką języka polskiego. Regulacje zawarte w projekcie pozwolą na organizowanie jej przez publiczne służby zatrudnienia i zlecanie jej na uproszczonych zasadach innym podmiotom. Ponadto na wniosek samorządów zawodowych lekarzy, pielęgniarek i położnych pojawi się opcja dodatkowej nauki języka, którą będą mogły przeprowadzać same.

W ramach zmian dotyczących rynku pracy, obywatele Ukrainy będą mogli zakładać w Polsce działalność gospodarczą, a także kluby opieki dziennej nad dziećmi.

Zobacz też Praca w żłobkach także dla uchodźców z Ukrainy. Ministerstwo wyjaśnia.

Organizacja nauki w nowym roku szkolnym. Dostęp Straży Granicznej do ewidencji małoletnich

Wypracowany wcześniej system przyjmowania ukraińskich dzieci i młodzieży do polskich szkół i placówek oświatowych m.in. tworzenie oddziałów przygotowawczych czy możliwość zatrudniania nauczycieli ukraińskich, będzie obowiązywał również w roku szkolnym 2022/23.

W projekcie znalazły się zapisy dające organom Straży Granicznej dostęp do „ewidencji małoletnich”.

„Umożliwi to Straży Granicznej sprawne i skuteczne wykonywanie zadań wobec małoletnich cudzoziemców, a także pozwoli na skrócenie czasu trwania podejmowanych czynności kontrolno-weryfikacyjnych co przełoży się na minimalizację okresu, w jakim małoletni pozostaje w dyspozycji organu” – czytamy w uzasadnieniu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia


Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!