Partnerzy portalu

Osoby bezdomne i wolontariusze z Fundacji Kapucyńskiej uporządkują groby nieznanych zmarłych

  • PAP
  • Opublikowano: 25 października 2021 - 16:52
W czwartek 28 października osoby bezdomne wraz z wolontariuszami Fundacji Kapucyńskiej wyruszą na Cmentarz Południowy w Antoninowie k. Warszawy, aby uporządkować groby nieznanych zmarłych – poinformowała koordynatorka Fundacji Kapucyńskiej Milena Barysz.

Jest to ósma taka akcja Fundacji Kapucyńskiej. Po roku przerwy spowodowanej pandemią w tym roku w akcji weźmie udział 20 bezdomnych i wolontariuszy.

Uczestnicy akcji uporządkują ok. 200 grobów, wymienią ok. 150 drewnianych krzyży i posadzą ok. 200 chryzantem, a także zapalą 300 zniczy. Sprzątanie rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa prawdopodobnie do 16.00.

"Z niekryta radością i utęsknieniem Fundacja, bezdomni i wolontariusze powracają sprzątać groby na Cmentarzu Południowym. Są to groby osób, których tożsamość nie została ustalona i pochowani zostali w bezimiennych mogiłach. Na tabliczkach nad tymi mogiłami widnieje napis NN lub Szczątki Ludzkie, grobów tych nikt nie odwiedza i nikt o nie dba" - czytamy w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP.

Jego autorzy podkreślili, że akcja porządkowania bezimiennych grobów jest szczególnie ważna dla osób bezdomnych, ponieważ to najczęściej oni stają się po śmierci bezimienni.

"Pochowani są tam również ludzie całkowicie samotni, chorzy, uzależnieni i opuszczeni, którzy z różnych powodów znaleźli się w tragicznej sytuacji jeszcze za życia. Akcja ta to nie tylko sprzątanie grobów, to również modlitwa, pamięć i refleksja nad własnym życiem" - wyjaśnili.

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego powstała w 2010 r. z inicjatywy Braci Mniejszych Kapucynów z Warszawy i osób świeckich. Wspiera działalność kapucynów, którzy od 20 lat prowadzą przyklasztorną jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych w Warszawie przy ulicy Miodowej 13. Przy fundacji działa też Centrum Wsparcia Psychologicznego "Miodowa", które prowadzi warsztaty socjoterapeutyczne dla bezdomnych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!