Partnerzy portalu

Oświęcim: Tablice Szejnert i Grzebałkowskiej w Alei Pisarzy

  • PAP
  • 16 października 2021 - 11:32
O tablice honorujące twórczość pisarską Małgorzaty Szejnert i Magdaleny Grzebałkowskiej wydłużyła się Aleja Pisarzy przy miejskiej bibliotece w Oświęcimiu – podała placówka. Umieszczone zostały na nich cytaty zaczerpnięte z twórczości pisarek.

Tablice zostały umieszczone na trotuarze przed oświęcimską biblioteką, nazywaną Galerią Książki.

Słowa Małgorzaty Szejnert, zaczerpnięte z jej wykładu, brzmią: "Szczegół jest rusztowaniem dla pamięci. Wsparta o szczegół mniej kłamie". Cytat Magdaleny Grzebałkowskiej pochodzi z jej książki "Wojenka": "Nasza historia zmienia się za każdym razem, gdy ją opowiadamy".

Aleja Pisarzy nawiązuje do inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. O wyborze w Oświęcimiu decyduje kapituła, w której zasiadają pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi.

Aleja powstaje od 2012 r. Tablice odsłonili tam już: Wanda Chotomska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki i Adam Zagajewski.

Małgorzata Szejnert jest dziennikarką i pisarką. Jest absolwentką wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1972 r. debiutowała książką "Borowiki przy ternpajku". W sierpniu 1980 r. uczestniczyła w redagowaniu biuletynu strajkowego w szczecińskiej stoczni im. Adolfa Warskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z prasą podziemną. W 1984 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, skąd wróciła po dwóch latach. Była jedną z założycielek w 1989 r. Gazety Wyborczej. Prowadziła w niej dział reportażu. Za "Czarny ogród" wydany w 2007 r. została laureatką Nagrody Mediów Publicznych. Była nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Magdalena Grzebałkowska ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Spod jej pióra wyszły biografie ks. Jana Twardowskiego oraz rodziny Beksińskich. Jest też autorką takich książek jak: "1945. Wojna i pokój", "Komeda. Osobiste życie jazzu", "Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia". Jest m.in. laureatką nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!