Partner portalu

Oto najpopularniejsi samorządowcy roku

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, burmistrz Lędzin Krystyna Wróbel, wójt Szreńska Marek Nitczyński, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Mieczysław Ryba, radny powiatu kozienieckiego Tomasz Trela oraz radna Krościeńka nad Dunajcem Maria Wąsowicz -  zostali laureatami organizowanego przez nas plebiscytu na Samorządowca Roku.
  • Znamy zwycięzców organizowanego przez PortalSamorzadowy.pl plebiscytu na najlepszych samorządowców roku.
  • Głosami naszych czytelników wyłonieni zostali liderzy wśród marszałków województw, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów gmin oraz starostów powiatów.
  • Przedstawiamy także najpopularniejszych w naszej zabawie radnych.
  • Wyróżnieni samorządowcy otrzymają od nas okolicznościowe pamiątki w postaci dyplomów, w najbliższych tygodniach poznacie także bliżej ich dokonania i opinie.

O tytuł Samorządowca Roku rywalizowali włodarze i radni z całego kraju, reprezentujący gminy, powiaty oraz województwa. W sumie od 1 stycznia 2020 r. do 21 stycznia 2021 oddano w naszym serwisie blisko 133 tys. tys. głosów.

- Plebiscyt cieszy się wciąż ogromnym zainteresowaniem i czytelnicy z niesłabnącym zaangażowaniem oceniają, punktują i komentują poczynania samorządowców. A dobrze wiemy, że miniony rok był bardzo trudny. Kryzys był sprawdzianem nie tylko dla rządu, społeczeństwa, ale także lokalnych władz – mówi Rafał Kerger, redaktor naczelny serwisu PortalSamorzadowy.pl.

Najlepszy wśród marszałków województw

Po roku przerwy na najwyższy stopień podium w plebiscycie na marszałka województwa wrócił Adam Struzik, wyraźnie wyprzedzając swoich kolegów z pozostałych regionów.

W pierwszej piątce najlepiej ocenianych marszałków w 2020 r znaleźli się także: Olgierd Geblewicz - marszałek woj. zachodniopomorskiego, Jarosław Stawiarski – marszałek woj. lubelskiego, Cezary Przybylski – marszałek woj. dolnośląskiego oraz Jakub Chełstowski – marszałek woj. śląskiego. 

Adam Struzik pełni funkcję marszałka woj. mazowieckiego od grudnia 2001 r. Działalność samorządową rozpoczął w 1984 r. jako radny gminny. W 1998 roku został radnym województwa mazowieckiego. W 2007 roku wybrany na wiceprezesa Związku Województw RP.
Równolegle z działalnością samorządową prowadził karierę polityczną. Od 1984 roku należy do Polskiego Stronnictwa Ludowego, zasiada we władzach wojewódzkich i krajowych tej partii. W latach 1991-2001 był senatorem RP. W 2007 roku wybrany na posła VI kadencji Sejmu RP – zrezygnował z mandatu, pozostając na stanowisku Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Adam Struzik (fot. twitter.com/StruzikAdam)
Adam Struzik (fot. twitter.com/StruzikAdam)

Najpopularniejsi wśród prezydentów miast 

W kategorii "Prezydent Miasta" w 2020 r. najlepszy okazał się Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Ryszard Brejza prezydentem Inowrocławia jest od 2002 r. Absolwent UMK w Toruniu. Działał w NZS. W latach 1981 - 1997 pracował jako nauczyciel i dyrektor szkół. Od 1990 r. zasiadał w radzie miejskiej Inowrocławia. W latach 1992 - 1998 był przewodniczącym sejmiku samorządowego. W 1997 został posłem na Sejm z ramienia AWS. W 2001 r. powrócił do pracy nauczyciela. Następnie wygrał wybory na prezydenta Inowrocławia z poparciem lokalnego "Porozumienia Samorządowego".

 Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia(fot. UM Inowrocław)
Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia(fot. UM Inowrocław)

Na podium najlepiej ocenianych prezydentów miast w 2020 r znaleźli się także: Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia oraz Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

W tej edycji naszego plebiscytu nie przyznaliśmy osobnego tytułu starosty roku, ponieważ żaden ze starostów (nie będący jednocześnie prezydentem miasta) nie przekroczył wymaganej regulaminem liczby głosów.

Znów najlepsi wśród burmistrzów i wójtów

Najlepszym burmistrzem 2020 r., głosami internautów jak rok wcześniej została wybrana rządząca Lędzinami Krystyna Wróbel. Sprawuje ona funkcję burmistrza od 2014 r., wcześnie sprawowała mandat radnej Lędzin w latach 2006-2014, będąc m.in. przewodniczącą Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Rekreacji, Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej. 

Krystyna Wróbel, burmistrz Lędzin (fot. ledziny.pl)
Krystyna Wróbel, burmistrz Lędzin (fot. ledziny.pl)

W pierwszej piątce najlepiej ocenianych burmistrzów w 2020 r. znaleźli się także: Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu, Adrian Łuckiewicz burmistrz Wasilkowa, Dariusz Chmura burmistrz Wołowa oraz Elżbieta Radwan burmistrz Wołomina.

Tytuł najlepszego wójta obronił zaś rządzący Szreńskiem Marek Nitczyński. To doświadczony samorządowiec, który stanowisko piastuje już od 2010 roku. 

Marek Nitczyński, wójt gminy Szreńsk (fot. mazovia.pl)
Marek Nitczyński, wójt gminy Szreńsk (fot. mazovia.pl)

W pierwszej piątce najlepiej ocenianych wójtów w 2020 r. znaleźli się także: Grzegorz Fabiszewski - wójt gminy Łyse (woj. mazowieckie), Witold Szajny (gmina Rokitnica),  Artur Ruciński (gmina Bytoń) oraz Arkadiusz Baran (gmina Tczów).

Radni na medal

Zdecydowanie najwięcej interakcji naszych czytelników w mijającym roku odnotowaliśmy na profilach radnych. Dlatego też wyłoniliśmy zwycięskich rajców na każdym szczeblu samorządu.

Wśród radnych wojewódzkich największą popularnością w 2020 r cieszył się Mieczysław Ryba – radny Sejmiku Woj. Lubelskiego i to jemu należy się zaszczytny tytuł Radnego Wojewódzkiego Roku. W pierwszej czwórce najlepiej ocenianych radnych wojewódzkich w 2020 r. znalazły się także: Bożena Ziemniewicz (Sejmik Woj. Łódzkiego), Marzena Majdzik i Monika Włodarczyk (Sejmik Woj. Dolnośląskiego).

Najlepszym radnym powiatowym został wybrany Tomasz Trela (powiat kozienicki). W piątce najlepszych radnych w powiatach znaleźli się także: Mirosław Górka (powiat kozienicki), Ryszard Dziura (powiat radomski) oraz Jan Komorek i Stanisław Żółtek (obaj reprezentujący powiat nowotarski) .

Tytuł Radnego Gminnego Roku przypadł w tym roku Marii Wąsowicz (Krościeńko nad Dunajcem). Wielką popularnością w plebiscycie cieszyli się także radni: Wiesław Kuterbach (Wielkie Oczy), Wacław Kijanka (Rokietnica), Tomasz Kostyra (Lędziny) oraz Ryszard Nowak (Wałbrzych).

Tak liczyliśmy głosy

W konkursie "Samorządowiec Roku" można oddawać głosy na marszałków województw, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i wójtów, a także radnych województw, miast, gmin i powiatów znajdujących się w naszej bazie samorządowców - o tutaj. W grę wchodziły zarówno głosy poparcia, jak i dezaprobaty wobec kandydatów.

Analizując wyniki wzięliśmy pod uwagę jedynie tych samorządowców, którzy uzyskali więcej niż 500 głosów. W tej grupie kandydaci, którzy mieli dodatni bilans głosów (więcej głosów dodatnich niż ujemnych), przeszli do drugiego etapu. By wyrównać siłę każdego oddanego głosu, uzyskany wynik podzieliliśmy przez liczbę mieszkańców miejscowości czy regionu, który reprezentuje dany samorządowiec. Dzięki temu szansę walki o podium uzyskali także włodarze czy radni z mniejszych miejscowości.

Regulamin plebiscytu zamieszczamy poniżej w dziale Multimedia.

Kolejna edycja plebiscytu już trwa

Warto przypomnieć, że dzień po zakończeniu plebiscytu na 2020 rok, rozpoczęło się głosowanie w kolejnej edycji. Tym samym od 22 stycznia wszystkie oddane głosy zliczane są na poczet konkursu na Samorządowca Roku 2021.

Co zrobić, by zagłosować na swojego faworyta? Wystarczy wejść na tę stronę i wpisać interesujące nas nazwisko bądź też wybrać z listy województwo i miasto albo powiat, żeby zobaczyć wszystkich samorządowców z tego obszaru. By oddać głos, nie trzeba być zalogowanym w serwisie.

Warto przypomnieć, że cały czas czekamy na zgłoszenia nowych samorządowców.

Każdy profil może również zostać zaktualizowany. Wystarczy pod adres agnieszka.kolodziej@ptwp.pl nadesłać swoje zdjęcie i dodatkowe informacje o swojej osobie, a my je zamieścimy w bazie.

 

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!