Partnerzy portalu

Parlamentarzyści łączą siły dla swojego regionu

  • PAP
  • 16 stycznia 2012 - 19:15
27 posłów i 6 senatorów, czyli wszyscy parlamentarzyści wybrani w województwie lubelskim, weszło w skład nowo powstałego Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego. Zespół ma jednoczyć ich w działaniach na rzecz rozwoju regionu.
Przewodniczącą zespołu została posłanka Genowefa Tokarska (PSL), do niedawna wojewoda lubelski, a wiceprzewodniczącymi - pięciu posłów ze wszystkich pozostałych partii parlamentarnych. Będą oni kolejno zmieniać się na stanowisku przewodniczącego zespołu; zmiany mają następować co pół roku.

"Naszym zadaniem będzie podejmowanie działań służących rozwojowi województwa lubelskiego, wypracowywanie i przedstawianie organom Sejmu, Senatu, rządowi i instytucjom europejskim rozwiązań dotyczących naszego województwa oraz współpraca z samorządami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami i innymi podmiotami" - powiedziała Tokarska w poniedziałek na konferencji prasowej.

Według niej sprawą, którą zespół powinien zająć się jako pierwszą, jest zmiana kategorii drogi prowadzącej przez tzw. stary most w Puławach. Do niedawna była to droga krajowa, ale po wybudowaniu nowego mostu stała się gminną i obowiązek remontu mostu spadł na lokalne samorządy, które nie mają na to pieniędzy.

Lubelscy parlamentarzyści mają też zabiegać o zmianę zasad podziału rezerw NFZ, o których decyduje prezes Funduszu. W ubiegłym roku większość tych pieniędzy przypadła Mazowszu, województwo lubelskie nie dostało nic. "Ten fundusz jest uruchamiany podpisem jednego człowieka, nikt więcej nie ma nic do powiedzenia, ani sejmowa Komisja Zdrowia, ani Komisja Finansów Publicznych, chcemy to zmienić" - powiedziała Tokarska.

Kolejnym problemem ma być przyspieszenie budowy ronda na skrzyżowaniu w Kołbieli w woj. mazowieckim na drodze nr 17 łączącej Warszawę z Lublinem. Na skrzyżowaniu tym często tworzą się korki utrudniające mieszkańcom Lubelszczyzny dojazd do stolicy. Lubelscy parlamentarzyści chcą zaprosić do współpracy w tej sprawie parlamentarzystów z Mazowsza - zapowiedziała Tokarska.

Pos. Elżbieta Kruk (PiS) zaproponowała, aby członkowie zespołu zamanifestowali swoją jedność ponad podziałami partyjnymi, zabiegając o wniesienie jeszcze do tegorocznego budżetu poprawki, dzięki której 50 mln zł zostałoby przeznaczone na przygotowywanie dokumentacji modernizacji linii kolejowej łączącej Lublin z Warszawą.

"Dobrze, że powstał zespół, ale doświadczenie uczy, że kiedy nie wie się, co ma się zrobić, to wtedy się tworzy zespoły. Często jest to niestety koniec sprawy (...). Wierzę, że praca naszego zespołu na tym polegać nie będzie" - powiedziała Kruk.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!