Partner portalu

Paweł Kukiz chce do sejmiku dolnośląskiego

 • PAP
 • 19 września 2014 - 19:27
Znany muzyk i aktywista społeczny Paweł Kukiz wystartuje w wyborach do sejmiku województwa dolnośląskiego z listy KWW Bezpartyjni Samorządowcy. Kukiz powalczy o mandat z ostatniej pozycji w okręgu wrocławskim.

Muzyk, który od lat zabiega o możliwość głosowania w wyborach do Sejmu w okręgach jednomandatowych, w czwartek na konferencji prasowej we Wrocławiu nie krył radości z osiągniętego porozumienia. "Jest nam po drodze z Bezpartyjnymi Samorządowcami. To także zwolennicy jednomandatowych okręgów wyborczych" - podkreślił Kukiz.

Czytaj też: Polacy niewiele wiedzą o jednomandatowych okręgach wyborczych

Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy powstał w wyniku podziału stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk (ODŚ), któremu szefuje prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Działaczom tego komitetu nie podoba się koalicja Dutkiewicza z PO. Podkreślają, że "nie chcą być klientami partii politycznych".

Kukiz podkreślił, że z zadowoleniem przyjął wiadomość o odłączeniu się Bezpartyjnych Samorządowców od środowiska związanego z Dutkiewiczem. "Ja się nawet cieszę, (...) ja od początku nie miałem do Dutkiewicza zaufania. Z tego powodu też nigdy nie kontaktowałem się z nim w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych" - zaznaczył.

Prezydent Bolesławca Piotr Roman, który jest jednym z liderów KWW Bezpartyjni Samorządowcy, mówił, że w wielu kwestiach działacze komitetu zgadzają się z poglądami Kukiza. "Jesteśmy za jednomandatowymi okręgami, ale jesteśmy też za bezpośrednimi wyborami na starostę i marszałka województwa; jesteśmy za zmniejszeniem lub likwidacją powiatów, uważamy je za zbędne, jesteśmy za łączeniem nieefektywnych gmin. To spowoduje, że koszty administracji będą mniejsze"- wyliczał Roman.

Kukiz jest przekonany, że samorząd jest dobrym miejscem do rozpoczęcia walki o jednomandatowe okręgi wyborcze. "Zaczniemy od Dolnego Śląska, a później po wyborach zobaczymy, czy nasz apel trafia do społeczeństwa" - podkreślił.

W przyszłym tygodniu KWW Bezpartyjni Samorządowcy ma zaprezentować kandydata na prezydenta Wrocławia.

Czytaj też:Dutkiewicz, Szełemej, Murdzek - kogo jeszcze poprze PO na Dolnym Śląsku 

Program wyborczy KWW Bezpartyjni Samorządowcy zakłada m.in. zwiększenie środków na przebudowę dróg lokalnych oraz tworzenie infrastruktury przemysłowej w tych częściach regionu, gdzie panuje duże bezrobocie.

Komitet liczy na zdobycie od 5 do 8 mandatów w 36-osobowym sejmiku. Obecnie w sejmiku dolnośląskim rządzi koalicja PO-SLD-PSL-ODŚ, która łącznie ma 29 radnych (15 radnych z PO, 9 z ODŚ, 4 z SLD, jeden z PSL). Jedynym klubem opozycyjnym jest PiS, które w sejmiku ma 7 radnych.

KOMENTARZE5

 • Eterno Vagabundo 2014-09-22 21:54:47
  Sławny Muzyku. Patrz muzykować. Nie możesz we wszystkim Się specjalizować.
 • Radnywiadomoktóry 2014-09-22 12:00:10
  Doskonali propagandowo. I praktycy -przez minione lata przećwiczyli jednomandatowe okręgi w małżeństwach.Można łamać akty ślubowania, można i ustawy. Rady i sejm bez parytetu ! Piersi - na scenę !
 • zwolniony 2014-09-22 10:46:11
  Do edi: To tylko UB-ek może tak oskarżać Pawła. Ja Go popieram. Jednomandatowe okręgi to mniejsze pole do działania pseudo działaczom samorządowym i cwaniakom.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!