Partnerzy portalu

PCK zbiera środki na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

  • PAP
  • 14 lutego 2023 - 08:15
Polski Czerwony Krzyż apeluje o wsparcie dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Pomoc humanitarna potrzebna będzie nie tylko w najbliższych dniach, kiedy najważniejsze jest ratowanie ludzkiego życia, ale także przez kolejne miesiące, gdy ocaleni będą wracać do normalnego życia – podkreśla PCK.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Na terenach dotkniętych przez katastrofę działają lokalne stowarzyszenia Czerwonego Półksiężyca, które dostarczają poszkodowanym pomoc humanitarną zarówno w Turcji, jak i w Syrii. PCK od pierwszych chwil włączył się do akcji ogłaszając zbiórkę finansową i zgłaszając gotowość wsparcia poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi swoimi zasobami magazynowymi. Dotychczas przekazaliśmy ponad 20 ton pomocy humanitarnej, która w najbliższych dniach wyruszy do Turcji" - poinformował PCK we wtorkowym komunikacie.

Organizacja zwraca uwagę, że wsparcie i pomoc humanitarna potrzebne będą nie tylko dziś i w najbliższych dniach, kiedy najważniejsze jest ratowanie ludzkiego życia, ale także przez kolejne tygodnie i miesiące, gdy ocaleni będą wracać do normalnego życia i odbudowywać swoje utracone domy.

W piątek Polski Czerwony Krzyż przekazał ponad 20 ton pomocy humanitarnej do dyspozycji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych przygotowuje transport z najbardziej potrzebnymi materiałami dla poszkodowanych w wyniku trzęsieniu ziemi. PCK przekazał: śpiwory, koce, łóżka polowe i racje żywnościowe w formie posiłków gotowych do spożycia o łącznej wartości ponad 670 tys. zł.

PCK zwraca uwagę, że Turecki Czerwony Półksiężyc (TCP) w dotkniętych katastrofą prowincjach prowadzi nieustanne działania humanitarne. Pracownicy i wolontariusze TCP zorganizowali tymczasowe punkty pomocy dla osób rannych i ewakuowanych. Poszkodowanym zapewniono schronienie i pomoc doraźną. Obecnie na terenie południowej i południowo-wschodniej Turcji działają 3 mobilne kuchnie i 71 samochodów z dystrybucją żywności dla osób, które ucierpiały z powodu katastrofy.

W Syrii pomoc udzielana jest głównie w najciężej dotkniętych przez katastrofę obszarach - w Hamie, Aleppo, Lattakii i w Tartousie. Syryjski Czerwony Półksiężyc wspiera służby ratunkowe w poszukiwaniu osób na gruzowiskach, udziela pierwszej pomocy rannym i pomaga w transporcie do szpitali.

Ratownicy Libańskiego Czerwonego Krzyża pomogli w uratowaniu matki i jej syna w piątej dobie po katastrofie. W obozach dla uchodźców palestyńskich w Syrii (Aleppo i Latakii) Palestyński Czerwony Półksiężyc współpracuje z Syryjskim Czerwonym Półksiężycem, zapewniając pomoc medyczną i wsparcie psychologiczne ofiarom trzęsienia ziemi.

6 lutego kilka regionów w Turcji i Syrii nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Kataklizm spowodował ogromne zniszczenia na kilkusetkilometrowym odcinku od syryjskiego miasta Hama do tureckiego Diyarbakir. Potem nastąpiło jeszcze kilkadziesiąt słabszych wstrząsów.

"Washington Post" poinformował, że liczba ofiar w Turcji i Syrii przekroczyła 36 tysięcy. W niedzielę źródła tureckie podały, że w krajowych szpitalach przebywa 80 tys. rannych, a ponad milion mieszkańców trafiło do tymczasowych miasteczek namiotowych i schronisk dla bezdomnych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!