Partnerzy portalu

Pęk: ustawa o budowie zabezpieczenia granicy w porządku najbliższego posiedzenia Senatu

  • PAP
  • 15 października 2021 - 19:22
Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej znajduje się w porządku najbliższego posiedzenia Senatu - poinformował wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS). Będzie ona pierwszym punktem obrad zaplanowanych na 27-29 października.

Uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej trafiła do Senatu i otrzymała numer druku. Zgodnie z konstytucją, termin rozpatrzenia ustawy przez Senat, której projekt został uznany za pilny, wynosi 14 dni.

Wicemarszałek Pęk poinformował w piątek w mediach społecznościowych, że "ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej znajduje się w porządku najbliższego posiedzenia jako pkt 1". "Senat ma na jej rozpatrzenie 14, a nie 30 dni, gdyż jest to projekt pilny" - napisał.

Według Pęka można było zwołać dodatkowe posiedzenie Izby w tej sprawie. "Oczywiście można było zwołać dodatkowe posiedzenie w przyszłym tygodniu. Ale nie, bo nie!" - napisał.

"Będziemy mieć aż 29 pkt w porządku. Zwykle senatorowie większości skupiają się na kilku, w których mogą najbardziej dokuczyć rządowi, reszta jest procedowana w ekspresowym tempie, żeby szybko skończyć. Czy to rzeczywiście jest to słynne procedowanie z zadumą i rozsądkiem?" - pytał Pęk na Twitterze.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej; przewiduje on, że na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Szacowany koszt planowanej inwestycji to 1 mld 615 mln zł.

Projekt zgłoszony przez MSWiA był rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu. Ustawa, która ma umożliwić pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią została uchwalona przez Sejm w czwartek.

W piątek ustawa trafiła do Senatu i otrzymała numer druku. Zgodnie z konstytucją "postępowaniu w sprawie ustawy, której projekt został uznany za pilny, termin jej rozpatrzenia przez Senat wynosi 14 dni, a termin podpisania ustawy przez Prezydenta Rzeczypospolitej wynosi 7 dni".

Najbliższe planowane posiedzenie Senatu odbędzie się w dniach 27-29 października.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki pytany w piątek, kiedy Senat się zajmie tą ustawą podkreślił, że jeśli ustawa trafi do Senatu, ten "zajmie się nią w stosownym czasie". "Jeżeli będzie to ustawa 14-dniowa, mieści się w normalnie zaplanowanym posiedzeniu" - zauważył Grodzki i zapowiedział, że będzie "dokładna analiza w komisjach i dokładna analiza plenarna".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!