Partnerzy portalu

Pięć lat programu 500 plus. Spełnił oczekiwania?

  • PAP
  • 31 marca 2021 - 15:00 | Aktualizacja: 31 marca 2021 - 15:11
Program "Rodzina 500 plus" przyczynił się do podniesienia godności polskiej rodziny, te środki pozwalają spełniać marzenia – mówiła w środę minister Marlena Maląg. Dodała, że w Nowym Polskim Ładzie zostaną przedstawione kolejne rozwiązania wspierające rodziny.
  • W środę minister Maląg uczestniczyła w debacie zorganizowanej z okazji pięciolecia programu "Rodzina 500 plus".
  • Szefowa MRiPS przypomniała okoliczności wprowadzenia 500 plus, a także pojawiające się wówczas krytyczne głosy o tym, że państwa nie stać na realizację takiego programu, a rodziny otrzymane środki będą wykorzystywać w niewłaściwy sposób.

"My cały czas z podniesioną głową mówiliśmy o tym, że mamy zaprzepaszczone co najmniej osiem, ale tak naprawdę więcej lat braku systemowej, kompleksowej polityki prorodzinnej. To był ostatni moment (…), aby wdrożyć program, aby w końcu rodzina stała się centrum uwagi" - powiedziała.

"Architekt tego programu, pan prezes Jarosław Kaczyński, widział to, że programy społeczne, inwestycja w rodzinę jest konieczna i te działania należy podjąć" - dodała.

Przypomniała, że rocznie dzięki programowi rodziny otrzymują 6 tys. zł na każde dziecko, czyli 108 tys. zł przez 18 lat. Minister powiedziała, że te pieniądze "przede wszystkim pozwalają w końcu wielu polskim rodzinom spełniać marzenia".

"Program +Rodzina 500 plus+ z jednej strony przyczynił się bardzo mocno do podniesienia godności polskiej rodziny. Przede wszystkim zniwelował ubóstwo. Dane pokazują, jak program przyczynił się do tego, aby polskim rodzinom żyło się lepiej. Ale także przyczynił się do podniesienia wskaźnika dzietności" - powiedziała.

Jednocześnie minister zaznaczyła, że na efekty systematycznych działań w polityce demograficznej należy czekać przez wiele lat, "a Polska te działania rozpoczęła w 2016 r.".

"Polski nie stać na nierealizowanie programu +Rodzina 500 plus+. My jesteśmy zobowiązani inwestować w rodzinę nie tylko poprzez bezpośrednie wsparcie (…), ale różne programy, które będą służyły polskim rodzinom, będą sprawiały, że młodzi ludzie będą chcieli zakładać rodziny, związki małżeńskie i będą się rodziły dzieci" - powiedziała.

Minister dodała, że w Nowym Polskim Ładzie zostaną przedstawione rozwiązania, które będą kontynuowały wsparcie rodzin.

Wiceminister Stanisław Szwed przypomniał, że podstawowym celem programu była likwidacja biedy wśród dzieci i rodzin. Podał, że w 2015 r. zasięg skrajnego ubóstwa był na poziomie 10 proc., teraz jest on na poziomie 4 proc. Zaznaczył, że realizowane są kolejne działania w celu likwidacji ubóstwa wśród dzieci.

"Dzięki programowi wzrósł dochód rozporządzalny rodzin. Rodziny mają większe zasoby, dzięki czemu mogą korzystać z tych rzeczy, które były kiedyś niedostępne" - powiedział.

Wiceminister Barbara Socha oceniła, że program 500 plus pozwolił Polsce "na wejście do pierwszej ligi" państw europejskich, jeśli chodzi o politykę prorodzinną. "Nakłady na tę politykę wynoszą prawie 4 proc. PKB i to nas lokuje w czołówce europejskiej" - powiedziała.

Oceniła, że problemy demograficzne w Polsce zaczęły się wraz z transformacją ustrojową. Podkreśliła, że odwrócenie tych trendów to zadanie na wiele lat. Jednocześnie zwróciła uwagę, że z badań wynika, że Polacy chcą mieć dzieci.

Z okazji pięciolecia programu 500 plus ministerstwo przygotowało specjalny raport podsumowujący efekty programu. Wynika z niego, że od początku funkcjonowania programu do końca lutego br. do rodzin trafiło ponad 141 mld zł, a świadczeniem wychowawczym objętych jest ok. 6,6 mln dzieci.

MRPiPS wskazuje, że sondaż BIG Infomonitor z kwietnia 2020 r. pokazał, że blisko jednej czwartej badanych nie brakuje już pieniędzy na podstawowe wydatki, z kolei prawie jedna piąta mogła za środki m.in. z programu 500 plus kupować towary lepszej jakości.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!