Partner portalu

Pierwsze posiedzenie nowego zarządu województwa śląskiego w środę

W środę (28 listopada) odbędzie się pierwsze posiedzenie nowego zarządu woj. śląskiego, ma którym określone zostaną m.in. kompetencje poszczególnych jego członków – poinformował marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
 • Odnosząc się do okoliczności przejęcia przez PiS władzy w woj. śląskim, Chełstowski uznał, że "dla wielu osób to było zaskoczenie, co stało się w środę, ale musimy spokojnie zacząć pracować".
 • - Wszystkie doniesienia medialne o jakichś czystkach są naprawdę przeszacowane, bo na dzień dzisiejszy nikt nie stracił pracy - podkreślił.
 • Zastrzegł, że dotyczy to także władz wojewódzkich spółek.

W ostatnią środę sejmik woj. śląskiego, w którym większość zyskało Prawo i Sprawiedliwość, wybrał nowy zarząd woj. śląskiego. Marszałkiem został b. radny miejski PiS w Tychach, w ostatnim czasie dyrektor ds. aktywów strategicznych Towarzystwa Finansowego Silesia w Katowicach, Jakub Chełstowski.

Wicemarszałkami zostali dotychczasowy poseł PiS, wcześniej m.in. b. wiceprezydent Jaworzna, Dariusz Starzycki oraz wybrany z listy KO radny Wojciech Kałuża, którego decyzja o zawarciu porozumienia z PiS zapewniła tej partii większość w sejmiku. Członkami zarządu wybrano b. wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS Michała Wosia oraz kierującą dotąd w bytomskim magistracie procesami rewitalizacji oraz pozyskiwania środków zewnętrznych Izabelę Domogałę.

Marszałek Chełstowski uczestniczył w poniedziałek w podpisaniu umowy na budowę drugiej jezdni odcinka trasy S1, prowadzącej do lotniska Katowice. W rozmowie z dziennikarzami po tej uroczystości ocenił, że to dla woj. śląskiego "kolejna rządowa inwestycja, która pomoże, żeby region wrócił do czołówki, jeżeli chodzi o inwestycje, o rozwój".

Odnosząc się do okoliczności przejęcia przez PiS władzy w woj. śląskim, Chełstowski uznał, że "dla wielu osób to było zaskoczenie, co stało się w środę, ale musimy spokojnie zacząć pracować".

- Było spotkanie z dyrektorami w urzędzie (marszałkowskim - red.). Została im przekazana informacja, że mają pracować spokojnie - wskazał.

- Wszystkie doniesienia medialne o jakichś czystkach są naprawdę przeszacowane, bo na dzień dzisiejszy nikt nie stracił pracy - podkreślił. Zastrzegł, że dotyczy to także władz wojewódzkich spółek. - Zarządy mają swoje kadencje, one wygasają; będą konkursy na kolejne kadencje - powiedział Chełstowski.

Poinformował, że zarząd woj. śląskiego pracuje w pełnym składzie; poznaje urząd marszałkowski.

- Na środę zwołane jest pierwsze posiedzenie zarządu - już w nowej strukturze. Będzie konferencja, gdzie przedstawimy swoje założenia, jak chcemy pracować, w jakim kierunku będziemy szli - zapowiedział marszałek.

- Dajcie nam, szanowni państwo, trochę czasu, żeby te rzeczy poukładać. (…) Do wszystkiego chcemy podejść ze szczególną atencją; sprawy dobrze poprowadzić i przejąć po poprzednikach. Bo, mówiąc wprost, żadnego oficjalnego - poza jednym spotkaniem - przekazania spraw nie było ze strony poprzedniego zarządu. Po prostu opuścili gabinety - powiedział Chełstowski.

Pytany uściślił, że prosił b. wicemarszałka woj. śląskiego Michała Gramatykę o spotkanie z b. marszałkiem Wojciechem Saługą.

- Zostało nam tylko przekazanych parę drobnych dokumentów - i tyle. Zależy mi, żeby kontynuować pewne projekty już rozpoczęte, ale ze strony osób zdających widocznie tej woli nie było, bo na dzień dzisiejszy nie ma żadnego kontaktu; ci państwo nie pozdawali też części sprzętu, który był na ich stanie, tylko zachowali się nieelegancko - ocenił.

Pytany o tę sprawę Gramatyka potwierdził, że w środę po południu przekazał nowemu zarządowi województwa pomieszczenia - w obecności m.in. dyrektor administracyjnej urzędu.

- We wszystkich nadzorowanych przeze mnie wydziałach zostały przygotowane tzw. raporty zamknięcia - mówiące o sytuacji całego wydziału. Te dokumenty zostały przekazane na ręce pana marszałka w czwartek - relacjonował b. wicemarszałek woj. śląskiego.

- Od tego czasu ani pan marszałek Chełstowski, ani nikt inny nie dzwonił do mnie osobiście w sprawie spotkania. (…) A w środę to miało postać taką, że po wyjściu pana marszałka Saługi z sesji pan marszałek Chełstowski podszedł do mnie i zapytał, czy o 15.30 pan marszałek Saługa nie może być w swoim gabinecie i przekazać im funkcje. (…) Jestem przekonany, że pan marszałek Chełstowski do pana marszałka Saługi nie dzwonił. Jestem też przekonany, że wszystkie sprawy zostały przekazane w sposób absolutnie profesjonalny - zapewnił Gramatyka.

W poniedziałek dziennikarze pytali też Chełstowskiego o informacje medialne, według których po zmianie zarządu woj. śląskiego odebrano sprzęt teleinformatyczny przedstawicielom zarządów wybranych spółek samorządu woj. śląskiego.

- Ten sprzęt został przekazany do depozytu. Działamy w szerokim interesie społecznym. (…) Są pewne informacje, które spływają do urzędu marszałkowskiego i działamy w granicach prawa. Staramy się reagować - zapewnił marszałek.

- To jest kwestia zabezpieczenia we właściwy sposób informacji na temat tego, co dzieje się w spółkach. Podejmujemy działania w ramach nadzoru właścicielskiego. Mamy informacje, które musimy zweryfikować i działać w interesie społecznym. Tych spraw jest bardzo dużo. Mamy 30 spółek, jeśli chodzi o ochronę zdrowia i dziesiątki innych podmiotów - dodał Chełstowski.

KOMENTARZE3

 • opsad 2018-11-27 12:03:59
  Pic na wodę, fotomontaż. Misiewicze przebierają nogami w blokach startowych!
 • on 2018-11-27 10:01:43
  Przecież członkowie zarządu mają podległych dyrektorów. którzy wszystko wiedzą i mają wszystkie dokumenty w sprawach prowadzonych przez urząd. Następca obejmuje gabinet - czyli miejsce pracy opuszczone przez poprzednika.
 • ;) 2018-11-27 09:31:57
  I penie dlatego na drugi dzień po sesji zaprzysiężenia..."przedstawiciele" marszałka wtargnęli do Parku Śląskiego i na Stadion Śląski i zabrali wszystkie laptopy, komórki..itd.. To tak żeby uspokoić pracę...;)

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!