Pierwsze 2 zabiegi wszczepienia sztucznych zwieraczy cewki moczowej pacjentom, cierpiącym na wysiłkowe nietrzymanie moczu po radykalnej prostatektomii przeprowadzili w środę lekarze w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.
Radykalna prostatektomia, czyli usunięcie gruczołu krokowego, jest często konieczna w procesie leczenia nowotworu złośliwego, a skutkiem ubocznym tego zabiegu u wielu pacjentów jest nietrzymanie moczu. Większość mężczyzn po radykalnej prostatektomii odzyskuje pełną zdolność trzymania moczu po upływie roku od zabiegu i rehabilitacji. Jeśli jednak nie udaje się tej sprawności przywrócić, chory musi korzystać np. z pieluchomajtek, co staje się bardzo trudne i krępujące. Bywa, że tacy pacjenci wycofują się z życia społecznego, a nawet rezygnują z pracy zawodowej.
"Przeprowadzone dzisiaj operacje szansa na powrót do aktywności po ciężkiej batalii z chorobą nowotworową, która zostawiła określone następstwa. Naszą rolą była najpierw walka o życie chorego. Gdy to się uda - walczymy dalej - tym razem o komfort życia i sprawność" - powiedział ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Andrzej Kupilas.
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!