Partnerzy portalu

Pierwszy polski tramwaj - wagon silnikowy typu C – przeszedł konserwację

  • PAP
  • 10 listopada 2021 - 11:37
Pierwszy polski tramwaj - wagon silnikowy typu C - znajdujący się w zbiorach Muzeum Inżynierii w Krakowie przeszedł konserwację. Jest atrakcją wystawy, którą od środy znów można oglądać w hali dawnej zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca.

Do naszych czasów przetrwały tylko dwa wagony typu C wyprodukowane na zamówienie warszawskiego przedsiębiorstwa Tramwaje Miejskie w firmie Lilpop, Rau i Loewenstein. Po ulicach stolicy jeździły do roku 1956. Ze względu na zły stan techniczny wagonu jego konserwacja wymagała ogromnych nakładów czasu. Wyzwaniem było pozyskanie materiałów do odbudowy.

"Użyliśmy dębowych belek z rozbiórki starej stodoły i sosnowej deski podłogowej, która została pozyskana z wrocławskich kamienic" - mówił Artur Matkowski z firmy POLMAT, który kierował zespołem wykonującym prace konserwatorskie. "Ciekawostką jest to, że każdy element tramwaju był cechowany i przypisany do konkretnego pojazdu, na przykład ten remontowany przez nas wagon miał numer 260, co jest widoczne na każdym jego oryginalnym elemencie" - dodał.

Konserwatorzy podkreślają, że najwięcej kłopotów przysporzyły im drobne, niekompletne detale - trzeba było wyobrazić sobie, jakie były w oryginale, by pasowały do innych.

Uratowanie wagonu silnikowego typu C to największe i najdroższe dotychczasowe przedsięwzięcie konserwatorskie w dziejach Muzeum Inżynierii. Kosztowała ponad 1,8 mln zł. Wykonano ją dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych.

"Ten wagon jest perłą naszej kolekcji" - podkreślił dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej Piotr Gój. "To ogromna satysfakcja, że muzeum udało się pozyskać środki na uratowanie tego zabytku i możemy teraz pierwszy raz pokazać go szerokiej publiczności".

Dyrektor dodał, że czas remontu został wykorzystany na konserwacje wielu cennych zabytków techniki i digitalizację 183 obiektów. "Sama modernizacja siedziby głównej pozwoli na przygotowanie stałej wystawy, która opowie o rozwoju poszczególnych dziedzin inżynierii służącej mieszkańcom miasta, przechodząc przez jej historię od czasów najdawniejszych aż do nowoczesności. Pokażemy przy tej okazji nasze bogate i bardzo różnorodne zbiory" - mówił Gój. "Cieszę się, że nasze muzeum zdobyło środki unijne na finansowanie inwestycji, dzięki którym możemy się tak prężnie rozwijać. W przyszłym roku zaprosimy publiczność na wystawy, zarówno w siedzibie głównej przy ulicy św. Wawrzyńca, jak i do remontowanego obecnie Hangaru Czyżyny" - dodał.

Wśród innych zabytkowych obiektów pokazywanych w Muzeum Inżynierii najcenniejsze to: wagon silnikowy SN4 z 1910 roku - jedyny zachowany pojazd tego typu sprowadzony do Krakowa w 1941 z Niemiec, wagon PN3 z 1909 roku pochodzący z Norymbergi, pochodzący z Gdańska wagon silnikowy Ring z 1930 roku, wagon silnikowy SN2 z 1938 roku, jedyny zachowany egzemplarz ostatniego typu wagonów tramwajowych dostarczonych do Krakowa przed wybuchem II wojny światowej.

Dawna zajezdnia tramwajowa - w której od 1998 roku mieści się Muzeum Inżynierii Miejskiej - od lat jest restaurowana i jednocześnie użytkowana. Dzięki pracom modernizacyjnym, które toczyły się przez ostatnie dwa lata udało się dwukrotnie powiększyć przestrzeń ekspozycyjną (obecnie to ok. 6 tys. mkw.) i przystosować placówkę do komfortowego zwiedzania o każdej porze roku - nie trzeba już kilka razy ubierać i rozbierać z okryć wierzchnich, by zwiedzić poszczególne hale. Powstały udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, m.in.: dla lepszego skomunikowania poziomów zamontowane zostały trzy windy. Na dachu hali D zastosowano nowoczesne, oszczędne technologie - panele fotowoltaiczne. W nowych przestrzeniach już w przyszłym roku prezentowana będzie nowa wystawa stała. Dzięki nowym instalacjom możliwe będzie też organizowanie wydarzeń plenerowych na muzealnym dziedzińcu.

Rewaloryzacja zabytkowej siedziby Muzeum Inżynierii Miejskiej kosztowała ponad 57 mln zł, z czego ponad 28 mln zł pochodziło ze środków UE, a ponad 18 z środków gminy Kraków. Pierwszym etapem była przebudowa i modernizacja siedziby drugim konserwacja wybranych, cennych zabytków, trzecim będzie otwarcie nowej wystawy stałej w 2022 roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!