Partner portalu

Piły dla gmin poszkodowanych w nawałnicach

Polski Związek Łowiecki kupi 50 pił motorowych dla gmin dotkniętych nawałnicami, jakie przeszły w ubiegły weekend nad Polską - poinformował w poniedziałek resort środowiska. Poszkodowani mają otrzymać piły w tym tygodniu.

"Polski Związek Łowiecki pomaga w usuwaniu skutków nawałnic, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia. Jego członkowie uczestniczą w likwidowaniu szkód w województwie pomorskim. Związek zakupi i przekaże poszkodowanym gminom również 50 pił motorowych" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Środowiska. Dodano, że PZŁ planuje w tym tygodniu przekazać piły gminom

Jak przekazał resort, w usuwaniu strat ma miejscu pracują przedstawiciele lokalnych obwodów łowieckich oraz członkowie PZŁ z całego kraju. "Wielu z nich legitymuje się uprawnieniami pilarza, w związku z czym mogą fachowo wspierać lokalne władze i leśników w usuwaniu powstałych szkód" - napisano.

W komunikacie podkreślono, że nawałnice, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia, spowodowały największe zniszczenia w dziejach polskiego leśnictwa. "To również ogromne straty przyrodnicze, zniszczone siedliska cennych gatunków, gniazda ptaków i legowiska dzikich zwierząt. Koszty likwidacji szkód spowodowanych przez wichury szacuje się na około miliarda złotych" - napisano.

Czytaj też: Ogłoszenie klęski żywiołowej wiąże się z zarządami komisarycznymi w samorządach

W pierwszej połowie sierpnia - szczególnie w nocy z 11 na 12 sierpnia - nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały liczne zniszczenia. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek; poszkodowanych zostało 54 osób, w tym 15 strażaków. Usuwając skutki nawałnic, strażacy interweniowali już blisko 23 tys. razy, najczęściej na Kujawach i Pomorzu, w Wielkopolsce, na Pomorzu oraz na Dolnym Śląsku. Uszkodzonych zostało ponad 4 tys. budynków, z czego ponad 3 tys. to budynki mieszkalne.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!