PARTNER PORTALU
 • BGK

Piotr Przytocki o liczbie kadencji i reformach PiS: Nie mam planu B, C ani D. Jak się wnerwię, to przestanę tu pracować. Niech powstaną rady narodowe

 • Bartosz Dyląg    7 kwietnia 2017 - 07:26
Piotr Przytocki o liczbie kadencji i reformach PiS: Nie mam planu B, C ani D. Jak się wnerwię, to przestanę tu pracować. Niech powstaną rady narodowe
Prezydent Krosna Piotr Przytocki jest przerażony tym, co dzieje się w kraju. (Fot. Karol Słomka)

Działania rządu to katastrofa, zniweczenie ostatnich 27 lat, które udowodniły, że samorząd jest kluczowym ogniwem w rozwoju Polski. Za chwilę będzie po rozwoju Polski, jeśli dalej będzie to wszystko tak robione – mówi prezydent Krosna Piotr Przytocki.
• Prezydent Krosna Piotr Przytocki jest przerażony tym, co dzieje się w kraju. Jak uważa, w zastraszającym tempie cofamy się w stosunku do odjeżdżającego nam świata.

• Jego zdaniem, PiS utwierdza pejoratywne przekonanie o samorządzie w Polsce.

• 500 plus to bardzo dobry program, tylko źle poukładany.

***

Proszę wskazać dotyczący samorządów przepis prawa, który panu najbardziej przeszkadza.

Prezydent Krosna Piotr Przytocki: – Wszystko mi przeszkadza. Jest nadregulacja w każdej dziedzinie życia. Niedługo o detalach będą decydować ci, którzy przypadkowo coś uchwalili wieczorem albo późną nocą, nawet nie przeczytawszy wcześniej tego, co uchwalają. To jest katastrofa.

Tu na dole jesteśmy po to, by ludziom żyło się lepiej, ale ktoś uważa w Warszawie, że wie wszystko najlepiej, jak powinno być w Polsce. To jest nieprawda. PiS robi odwrotną robotę niż powinno.

Jest pan przerażony tym, co się dzieje w kraju?

– Jestem. To jest bliskie katastrofie. W zastraszającym tempie cofamy się w stosunku do odjeżdżającego nam świata. Przerażające to jest. Mówię o kraju, a dokładniej o prawie, które obowiązuje w Polsce. Ono jest chore. Jest tak przeregulowane, że już niedługo trzeba będzie się zastanowić, jak wiąże się buty.

A to, co rząd robi w zakresie samorządów, jak pan ocenia?

– To jest katastrofa, zniweczenie ostatnich 27 lat, które udowodniły, że samorząd jest kluczowym ogniwem w rozwoju Polski. Za chwilę będzie po rozwoju Polski, jeśli dalej będzie to wszystko tak robione.

Czytaj też: PiS ma propozycję rozwoju samorządów

Weźmy na przykład ustawę o VAT. W tej chwili, żeby podjąć decyzję, szczególnie w kontekście realizowanych projektów unijnych, trzeba zatrudnić eksperta. Bo chcąc uzyskać właściwą interpretację izby skarbowej, musi pan dobrze zadać pytanie. Jeśli nie będzie pan zorientowany w temacie, by wiedzieć, jak zadać to pytanie, to dostanie pan odpowiedź w stylu „nie jesteśmy od udzielania informacji, jak robić, by było dobrze. Proszę zadać nam pytanie”. Wtedy odechciewa się wszystkiego.

Nauczyliśmy się w Polsce wymyślać rzeczywistość po naszemu, zamiast sięgać po dobre praktyki, które są zastosowane w Europie i świecie.

Dwukadencyjność to dobry pomysł?

– Są miejsca na świecie, gdzie to się sprawdza, ale i takie, w których decyduje o tym demokracja, ludzie. My raczej jesteśmy takim typem narodu, który jest przekonany, że to powinno dziać się w wolnych wyborach.

Proszę zwrócić uwagę, że przez dwa tygodnie w mediach publicznych była nagonka na samorządowców, prezes Kaczyński mówił, że to wszystko koterie, nepotyzm, złodziejstwo, krętactwo itp. Dlaczego jednocześnie pani premier na forum w Jasionce mówi, że jesteśmy wyjątkowi, dzięki nam Polska się rozwija? Kto tu ma rozdwojenie jaźni?

REKLAMA
×
KOMENTARZE (43)

 • nono, 2017-04-15 18:53:43

  Motto: Katedra inżynierii hydroelektronowej. * Obecnie PiS ma jakoby ideę i miarę rozwijania terytorialnych związków gminnych (powiatowych i wojewódzkich), a to jest inne i bardziej zaawansowane niż kluby dyskusji projektowej pod auspicjami UNDP, aby generować inicjatywy przedsięwzięć ponad sołect...wa, gminy, miasta, powiaty, regiony w kontekście perspektywy funduszy unijnych. Czyli pomysły grupowe, zweryfikowane przez instruktorów wybranych przez UNDP i prezentowane przez nich idee i miary potrzeb i problemów samorządom. * Zatem nono ułożyło się, że wariant E jak energia i "e-woda" dla Pana Prezydenta Krosna to katedra inżynierii hydroelektronowej w Instytucie Technologii, ale w tej idei i jej miary potrzeba byłoby na początek dla katedry co najmniej 10 mln zł. No bo własności "mieszaniny" wody i elektronów nienależących do cząsteczek wody mogą zależeć od skali zbiornika. I na przykład nieznane energetyczne efekty kwantowe ujawnić się mogą w jego objętości 1000 m3. Co do idei to połączone zbiorniki o mniejszej objętości umożliwiają budowę modułową o większej pojemności w ułożeniu naczyń połączonych. No i raczej wpisuje się w wizję Krosna w 2022: "Krosno jest miastem inteligentnym, dbającym o jakość życia mieszkańców poprzez rozwój innowacyjnej gospodarki, edukacji, kultury z poszanowaniem środowiska" (Google: "Strategia Rozwoju Miasta Krosna na lata 2014 - 2022"). Tylko jak wykazać profesjonalnie naukowo, że Krosno i Podkarpacie będzie potęgą przemysłową z inżynierią hydroelektronową? No ale jakby profuturo powstał reaktor hydroelektronowy to do Krosna by chyba nawet Szejkowie przylecieli. Koniec. * Ewentualna maksymalna dwu kadencyjność (no ale chyba niedożywotnia) to wypychanie zastępców. Być może PiS ma na celu wprowadzenie ruchu w partiach konkurencyjnych, aby w nich mówiono - porządziłeś to teraz ja kandyduję. Wiele niepartyjnych ugrupowań lokalnych, miejskich, to program i ruch lidera czasem popierany przez dana partię. W maju ma się podobno wszystko ujawnić. * Nie splątała się idea krajowej sieci regionalnych ośrodków pod auspicjami UNDP z ideą samorządności pod unijne fundusze, a ministrowie na globalne konferencje ONZ to przez lata dysponowali i dysponują funduszami. Koniec.  rozwiń
 • nono, 2017-04-15 08:59:03

  Motto: "ONZ dla Krosna i Podkarpacia (Google)". Zapodają, że Polska będzie organizatorem 24. szczytu klimatycznego ONZ w 2018 roku. Polska organizowała już dwa szczyty klimatyczne ONZ – w 2008 r. w Poznaniu oraz w 2013 r. w Warszawie. Polska organizuje - czyli inicjatywy pro ONZtows...kie wpisywałyby się w przedsięwzięcia rządowe? Idea: kurs - "Poznajemy ONZ" - projekt, wybór ułożenia: Organizacja pozalekcyjnych zajęć (prezentacje i warsztaty z wykorzystaniem Internetu) dla młodzieży czyli na cały dzień przez wiele miesięcy przyjeżdżają autokary uczniów z regionu do Krosna. Czy Krosno mogłoby być regionalną lokomotywą projektu na Podkarpaciu? - Kurs, nie chodzi (tylko) o zagadnienia klimatyczne, ale o orientacje w działalności wielu agend ONZ, a można by jeszcze dodać, np., nt., roli UE, Polski, samorządu lokalnego i regionalnego w zagadnienia globalnych. - Czy Krosno dysponuje obiektem, czy trzeba by taki obiekt przygotować, wyremontować, wyposażyć? - Czy młodzież w regionie byłaby zainteresowana uczestniczeniem w takiej edukacyjnej wycieczce? - Skąd środki finansowe - dotacja rządowa, samorządowa, donatorów dla projektów ONZ, sponsorów (firm)? - Czy ONZ dysponuje kadrą prelegentów w kraju, lub bliżej, na Podkarpaciu, która by zrealizowała kurs w Krośnie? No jak nic byłoby z rok pracy sporego zespołu w Krośnie na przygotowania dla obsługi regionu. Planowana jest już trzecia konferencja, to już setki milionów złotych, zatem czy taki kurs dla młodzieży miałby sens? Google: "Ile kosztuje Polskę szczyt klimatyczny w Warszawie?" * I na powyższym modelu może dostrzegane byłoby jak złożonym przedsięwzięciem byłaby idea i miara prowadząca do utworzenia "Izba Reprezentantów Samorządu Terytorialnego Rzeczypospolitej Polskiej" tylko, że zamiast dyrektorów szkół, nauczycieli i młodzieży, byliby radni, parlamentarzyści, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, marszałkowie województw, itd. Lotnik w Krośnie potrzebuje lotniska i samolotu. Górnik na Śląsku potrzebuje kopalni i kombajnów. Marynarz na Wybrzeżu potrzebuje portu i statku. ... Czy samorządowcy potrzebują Izby Samorządowej? Czy młodzieży profuturo potrzebny będzie ONZ w ogóle i w Polsce, w szczególe (Google: "ONZ w Polsce")? I czy aby na pewno idea - myśl globalnie i działaj lokalnie jest dobra dla samorządu lokalnego, gdy młodzież ma dostęp do internetu i uczy się języków obcych - jak zderzy się z ideą i miarą - "ja tu rządzę - nie będzie nam tu obywatel dyktował co mamy robić"?  rozwiń
 • nono, 2017-04-15 03:38:19

  Motto: Kapitał wzrostu. Przesłanka, cytat: "Proszę zwrócić uwagę, że przez dwa tygodnie w mediach publicznych była nagonka na samorządowców, prezes Kaczyński mówił, że to wszystko koterie, nepotyzm, złodziejstwo, krętactwo itp. Dlaczego jednocześnie pani premier na forum w Jasionce mówi, że ...jesteśmy wyjątkowi, dzięki nam Polska się rozwija? Kto tu ma rozdwojenie jaźni?" - koniec cytatu. No bo prezes Kaczyński mówił o konkurencji partyjnej, a pani premier mówiła o sobie. Czyli to konkurencja partyjna ułożyła takie uwarunkowania dla wskazywanych patologii - że uczyniła z dobrych chęci ludzi złych. I PiS to zmieni. PiS jak wszyscy w polityce uprawiają magię fizyki kwantowej (Google, YouTube: "Magia fizyki kwantowej"). Dyskusje będą zakotwiczone w bitach kwantowych - czy samorządność to jest taka metoda dla społeczeństwa realizowana przez członków partii oraz bezpartyjnych (Ci w ogóle bez potrzeby partii w samorządach) i niepartyjnych (Ci nienależący do partii, ale popierani przez partie)? Będzie się wydawać, ze coś jest nie tak na granicy między ideą i miarą partyjność i samorządność. Niech zatem będą dane dwie idee: - inżynieria samorządowa (izba, reprezentanci, struktura i cele) - inżynieria hydroelektronowa (zbiornik, woda, elektrony i fotony) Aby w tej idei i miary modelu, prezydent Krosna Piotr Przytocki mógł - jakoby Elon Musk - w nich podjąć działania musiałby dysponować dostępem do kapitału wzrostu, kadry i dokonać wyboru miary. Inżynieria samorządowa: Już zlecenie rozpoznania i orientacji czy izba samorządowa to dobry kierunek może ukazać, że nie, gdy dobierze się odpowiednią miarę. Wszystkie JST mogą, same decydując, podlegać ułożeniu obowiązku należenia do danego korporacyjnego związku i łożyć składkę na izbę samorządową - ale co one będą z tego miały? Wskazanie tego - co - to wskazanie miary. Jednak jeżeli orientacja będzie pozytywna, to ujawnią się potrzebny na kolejne wydatki. Jest wiedza o samorządzie, ale nie ma o ich ułożeniu wobec izby samorządowej. Każdy samorząd, tak i Krosno, będzie patrzył w tej idei i miary najpierw swojego, a następnie wspólnotowego. Inżynieria hydroelektronowa: W tym jest jeszcze trudniej ponieważ nie ma wiedzy o "e-wodzie". Są natomiast na rynku urządzenia takie jak: działa elektronowe, zbiorniki próżniowe, urządzenia elektroenergetyczne i oczyszczania wody. I na przykład może zbiornik hydroelektronowy byłby możliwy z szkła pancernego? Można by na przykład przyjąć w pierwszym przybliżeniu, że ilość elektronów jaką można zgromadzić w zbiorniku z wodą jest zależna metody do niego wprowadzenia i od jego wytrzymałości i szczelności. Dla dopełnienia tych rozważań nono ustala, że jak nie ma inwestorów z początkowym kapitałem wzrostu do każdej idei po 100 tys. zł, to nie ma z czym pukać do gabinetu prezydenta - konstruktora, menadżera firm, samorządowca (organu wykonawczego). Samorządowcy "poszli" w kanał, w infrastrukturę. Prezentując dorobek prac oczekują uznania. Przecież było widać plac budowy, rusztowania, wykopy, roboty na drogach. Tymczasem po wykonaniu kanalizacji i wodociągów ich nie widać, a jakość dróg i obiektów publicznych, wyborcy będą uznawać za przysłowiowy "psi obowiązek" w służbie publicznej zastępców wójta (burmistrza, prezydenta) i dyrektorów działów inwestycyjnych. Humaniści będą wypierać inżynierów z samorządowych organów wykonawczych. Sieć regionalnych punktów informacyjno-szkoleniowych pod auspicjami UNDP nie powstała ponieważ nie posiadała inwestora kapitału wzrostu. Bo nie było izby samorządowej. Potrzebna jest nowa "magia fizyki samorządowej" nie oparta profuturo na kapitale wzrostu funduszy unijnych. No ale problem jest z miarą i jej pomiarem. No bo statystka o gminach to jedno, a widzimisię własne wójta - "ja tu rządzę" - to drugie. No a dobra wola gminy kończy się tam, gdzie zaczyna się siwz, bo tu zaczyna się ekonomia. Za przesłankę powiadam wam każda idea ma swój silnik, a każdy silnik swojego inwestora dotąd, dopóki posiada on kapitał wzrostu. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?  rozwiń

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.